Франция със сериозна заявка за Рио след победа над Русия в Берлин (ВИДЕО)

Европейският волейболен шампион и победител в Световната лига 2015 Франция продължава великолепното си представяне и през 2016-а година. "Петлите" дадоха само гейм и сразиха олимпийския шампион от Лондон 2012 Русия с 3:1 (25:15, 20:25, 25:17, 25:19) в първия си мач от Група В на олимпийската квалификация, игран тази вечер пред около 3000 зрители в зала "Макс Шмелинг Хале" в Берлин.

Така момчетата на селекционера Лоран Тили дадоха сериозна заявка за класиране на полуфиналите на турнира и спечелване на олимпийската виза. От друга страна "Сборная" все още има шансове за продължаване напред, след като има 1 победа, 1 загуба и 3 точки до момента. Утре (7 януари) Франция играе с отбора на Финландия, който вече е с две загуби и няма шансове за полуфиналите, докато Русия излиза срещу България, която пък по-рано днес надигра "Суоми" с 3:1. Срещите са съответно от 21,30 и 19,00 часа българско време.

"Петлите" започнаха мощно в първия гейм и до второто техническо прекъсване вече водеха с 16:10. Руснаците видимо не успяваха да се справят с атаките на Антонен Рузие и Ървин Нгапет. Треньорът на "Сборная" Владимир Алекно трябваше да понесе още един удар, след като влезлият като резерва втори разпределител на тима Дмитрий Ковальов се контузи тежко и бе изнесен на носилка. В крайна сметка Франция взе гейма с разгромното 25:15. В началото на втората част Русия поведе с минималното 8:7. Двата отбора продължиха равностойно почти до края, когато руснаците успяха да дръпнат с 4 точки. Руските волейболисти изравниха на 1:1 след мощна атака през центъра на Артьом Волвич.

Третият гейм бе равностоен единствено до 5:5, след което французите постепенно поведоха и разликата нарасна до 20:12 след нови силни изяви на Нгапет и Рузие. Момчетата на Лоран Тили спокойно спечелиха гейма с 25:17 след атака на Кевин Льо Ру. В четвъртата част Франция дръпна едва при втората техническа пауза - 16:14. Разликата нарасна до 20:14 благодарение на отличната игра при мрежата на Никола Льо Гоф. Това сложи край на интригата и европейските шампиони спечелиха с 3:1 след 25:19.

Звездата на френския тим Ървин Нгапет изигра поредния си страхотен мач и заби 26 точки (2 блока, 2 аса, 50% ефективност в атака и 7% перфектно посрещане) за победата. Антонен Рузие пък добави още 19 точки (3 блока, 2 аса и 41% ефективност в атака) за успеха. За "Сборная" Максим Михайлов реализира 19 точки (4 блока, 1 ас и 38% ефективност в атака), а Егор Клюка завърши с 14 точки (1 блок, 37% ефективност в атака и 18% перфектно посрещане), но и това не помогна за победата.

РУСИЯ - ФРАНЦИЯ 1:3 (15:25, 25:20, 17:25, 19:25)
РУСИЯ: Сергей Гранкин 2, Максим Михайлов 19, Егор Клюка 14, Сергей Тетюхин 10, Андрей Ащев 4, Александър Волков 1 - Алексей Вербов-либеро (Дмитрий Ковальов, Константин Бакун 3, Артьом Волвич 6, Дмитрий Шчербинин, Александър Маркин 3)
Старши-треньор: Владимир Алекно
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти, Антонен Рузие 19, Ървин Нгапет 26, Кевин Тили 6, Никола Льо Гоф 10, Кевин Льо Ру 11 - Женя Гребенников-либеро
Старши-треньор: Лоран Тили.