Гръмка победа доближи Ман Сити до върха, лош ден за Компани (видео)

Тимът на Манчестър Сити разгроми с 4:1 на своя стадион "Етихад Стейдиъм" Съндърланд в мач от 18-ия кръг на английската Висша лига. "Гражданите" решиха двубоя в своя полза още до средата на първото полувреме с голове на Рахим Стърлинг (12), Туре Яя (17) и Вилфред Бони (22). След това Кевин де Бройне бе точен за 4:0 (54), а Фабио Борини (59) реализира гола на утехата за Съндърланд. Мачът ще се запомни още с пропуснатата от Бони дузпа в 70-ата минута, както и от неуспешното завръщане на капитана Венсан Компани в игра за Сити. Белгиецът се включи от пейката в средата на второто полувреме, но само 9 минути след влизането си на терена бе принудително сменен от Мартин Демикелис.

Манчестър Сити се доближи на 3 точки от върха, където все още се намира Лестър. "Лисиците" загубиха днес с 0:1 на "Анфийлд" от Ливърпул и имат 38 точки в актива си, докато Манчестър Сити е трети с 35. На 29 декември воденият от Клаудио Раниери Лестър приема Ман Сити в един от най-любопитните сблъсъци от 19-ия кръг. Втори в подреждането пък е Арсенал с 36 точки, като лондончани имат шанса да оглавят класирането при победа срещу Саутхамптън тази вечер на "Сейнт Мери". Съндърланд пък остава на предпоследната 19-а позиция с 12 точки, регистрирайки днес 12-о поражение от началото на сезона в Премиър Лийг. Зад Съндърланд е единствено Астън Вила с 8 точки, а на 18-о място е Нюкасъл със 17 точки, но и мач по-малко. Тази вечер "свраките" са домакини на Евертън.

Чилийският мениджър на Ман Сити Мануел Пелегрини заложи на схема 4-2-3-1, в която на върха на атаката бе Вилфред Бони, докато "черните котки" излязоха на зеления килим във формация 4-3-3 с Фабио Борини, Стивън Флетчър и Дани Греъм в нападение.

В 4-ата минута домакините имаха претенции, които не изглеждаха неоснователни, за нарушение на играч на Съндърланд срещу Рахим Стърлинг в наказателното поле на "черните котки", но реферът Антъни Тейлър не отсъди дузпа в тази ситуация.

В 12-ата минута футболистите на Мануел Пелегрини излязоха напред в резултата. Белгийското крило Кевин де Бройне центрира отлично отдясно и Стърлинг с глава заби топката в мрежата зад Вито Маноне.

В 17-ата минута ветеранът Туре Яя направи резултата 2:0. Котдивоарският халф получи топката от Давид Силва пред дъгата на противниковото наказателно поле и с майсторски, много прецизен удар по земя я изпрати в долния ляв ъгъл на Маноне.

В 20-ата минута Дани Греъм пропусна прекрасен шанс за гол за Съндърланд, като не успя да уцели вратата на Джо Харт с глава от много добра позиция, а две минути по-късно Вилфред Бони на практика сложи край на интригата в двубоя. Котдивоарският нападател бе точен с глава след центриране от фаул на Де Бройне, за когото това бе втора асистенция от началото на срещата.

в 33-ата минута намиращият се в наказателното поле на домакините Стивън Флетчър имаше добра възможност за гол, но стреля неточно, а секунди по-късно пред Давид Силва се откри шанс за 4:0, но испанският халф не уцели вратата на Маноне. Малко след това отново Флетчър застраши вратата на "гражданите", но Харт спаси удара му, а в 40-ата минута бе отменен гол на Стърлинг заради минимална засада на бившия играч на Ливърпул.

Три минути след почивката Силва не успя да вкара четвърти гол за Сити, но това стори Де Бройне в 54-ата минута. Белгиецът получи пас именно от испанеца, потърси Бони, бранител на Съндърланд се опита да пресече подаването, но топката се върна право в намиращия се до точката на дузпата Де Бройне, който не пропусна да реализира за 4:0.

В 59-ата минута появилият се току-що на терена за "черните котки" Лий Катърмол намери измъкналия се от отбраната на домакините Фабио Борини в наказателното поле на Сити и италианецът се разписа за 4:1, въпреки че първоначално не успя да преодолее Харт, но при добавката не сгреши.

Три минути по-късно Пелегрини извърши двойна смяна и капитанът Венсан Компани, който бе измъчван от травма, се завърна в игра за Сити. Белгийският защитник обаче остана на игрището едва 9 минути. Той се подхлъзна в една ситуация и изглежда получи нова контузия, или възобновяване на старата, но така или иначе трябваше да бъде принудително сменен от Мартин Демикелис.

В 69-ата минута реферът Тейлър отсъди дузпа за Манчестър Сити за нарушение на Себастиян Коатес срещу Давид Силва, но Бони стреля в аут от бялата точка и резултатът остана непроменен.

В 80-ата минута първо Маноне парира шут на Де Бройне, а при добавката Бони направи нов сериозен пропуск след пропуснатата дузпа, стреляйки отново в аут.

Заключителните минути не предложиха кой знае колко интересни моменти пред двете врати и "гражданите" се поздравиха с 11-а победа от началото на сезона в Премиър Лийг.