Барса сложи и световната корона след нова лекция (видео + галерия)

Европейският клубен шампион Барселона вече е и световен властелин, след като разби с 3:0 Ривър Плейт във финалния мач на Световното клубно първенство, игран в Йокохама. Лионел Меси откри резултата в 36-ата минута при сериозни съмнения за игра с ръка. Луис Суарес прибави два гола в 49-ата и 68-ата минута, за да дооформи класическия резултат. Като цяло барселонци можеха да вкарат още попадения след почивката, когато аржентинците бяха в сериозен нокдаун. Така Барса завоюва петия си трофей за годината, като единствено остана без Суперкупата на Испания.

Възстановените Меси и Неймар попаднаха в стартовия състав на "лос блаугранас". Луис Енрике разчиташе изцяло на галаотбора си. Носителите на Копа Либертадорес бяха подредени в 4-4-2.

Барселона - Ривър Плейт Двубоят започна с висока преса на южноамериканците и често агресивна игра при отнемането на топката. Фаловете и картоните бързо набъбнаха в графата на "милионерите". В шестата минута Жерард Пике изчисти с глава пред Родриго Моура. Първата много добра голова ситуация дойде в 11-ата минута, когато Бароверо направи зрелищно спасяване след изстрел на Меси. Андрес Иниеста асистира прекрасно, а аржентинският топстрелец шутира от 12 метра към левия ъгъл на вратаря.

Барселона - Ривър Плейт Постепенно каталунците установиха по-продължителен контрол върху топката и търсеха пространства в защитата на съперника. В 19-ата Неймар намери Лео в наказателното поле, ала двойното подаване не се получи. Момчетата на Марсело Гаярдо действаха без притеснение, играеха един на един и стреляха от по-далечна дистанция. В 30-ата Аларио отправи добър шут от 23 метра, но Клаудио Браво плонжира и улови сигурно.

Барселона - Ривър Плейт В 34-ата Меси изстреля много коварна топка от 25-метров фал, кълбото тупна пред голлинията и вратарят едва се справи, избивайки в корнер. Две минути по-късно топката вече беше в мрежата след великолепно изпълнение на Лео, при което сякаш си помогна с ръка. Даниел Алвеш центрира отдясно, Неймар взе високата топка, Ла Пулга финтира с тяло и с по-неудобния за ситуацията ляв крак насочи в десния ъгъл на вратаря - 1:0. В 45-ата Суарес можеше да вкара второ попадение, след като беше изведен от Меси, но шутира много неточно.

Барселона - Ривър Плейт В 49-ата Серхио Бускетс хвърли чудесен далечен пас към Суарес, уругваецът можеше да потърси наляви Неймар, но предпочете да стреля и отбеляза, макар че уцели тялото на вратаря - 2:0. В 53-ата защитата на аржентинците отново се пропука: Неймар подаде към Меси, а неговият нисък удар от 13 метра беше париран. В 55-ата Лео отново изскочи с топка в краката в наказателното поле, топката премина покрай вратаря, но защитник изчисти пред голлинията. При следващата акция Ней Джуниър се подигра на бранителите с великолепната си техника, след което претендираше за дузпа.

Барселона е новият световен клубен шампион Играчите на Ривър Плейт не знаеха къде се намират и допускаха лековато мълниеносни положения пред своята врата. Топката се подаваше в наказателното поле и само несъсредоточените удари запазиха резултата. В 57-ата Суарес излезе сам срещу вратаря, но стражът на аржентинците застана много добре и предугади финтовете на Лучо.

Барселона е новият световен клубен шампион В 68-ата тимът от "Камп Ноу" мушна трети гол. Неймар центрира фалцово, а Суарес вкара превъзходен гол с глава - негов пети в турнира. Топката се оплете в горния десен ъгъл, а Бароваро я изгледа статично. В 77-ата Ривър Плейт покази симптоми за излизане от шока с опасен удар с глава на Аларио, при който Браво изби над гредата. В 84-ата Мартинес нацели далечната греда след прекрасен шут.

В крайна сметка Барселона спечели третия си трофея от Световното клубно първенство и изравни Байерн (Мюнхен). Лидери в тази класация са Реал Мадрид и Милан с по четири купи. Меси стана първият футболист, който за втора година бележи в шест различни клубни надпревари след постижението си през 2011 година. Лео и Луис Суарес вече са лидери по отбелязани голове в турнира - с по 5. Барса подобри клубния си рекорд за най-много голове за календарната година - 176, ккато имаше с един по-малко през 2012-а. Каталунците приключват годината на 30 декември с домакинство на Бетис.

Барселона: Браво; Алвеш, Пике, Масчерано (81 - Вермален), Алба; Ракитич (67 - Сержи Роберто), Бускетс, Иниеста; Меси, Неймар (89 - Матийо), Суарес
Ривър Плейт: Бароверо; Меркадо, Майдана, Баланта, Ванджиони; Краневитер, Понсио, Виудус (55 - Дриуси), Санчес; Мора (46 - Мартинес), Аларио