Балкан измъкна победата в дербито срещу Рилски спортист

Отборът на Балкан (Ботевград) записа нова победа в Националната Баскетболна Лига, след като се наложи при домакинството си на Рилски спортист (Самоков) с 99:97 в дербито на XI кръг в родното първенство.

Мартин Маринов беше най-резултатен за пибедителите с 26 точки, като отново демонстрира убийствен мерник от далечно разстояние – 6/9, а Душан Цветкович и Марко Бркич вкараха съответно по 18 и 14 точки.

Йордан Бозов отново беше над всички за самоковци – 25 точки, а Франк Търнър и Златин Георгиев приключиха срещата съответно с по 23 и 21 точки.

Двубоят започна с размяна на успешни атаки и към двата коша, като в първите минути двата отбора си размениха лидерството на два пъти, а в средата на частта резултатът бе равен – 18:18. В оставащото време домакините от Ботевград използваха по-добре шансовете си и се откъснаха напред – 28:23.

Ботевградчани не изпуснаха инициативата през втория период и поддържаха аванса си, като за момент преднината на домакините стана двуцифрена, но в последната атака на Рилски спортист за първото полувреме Гуджино вкара тройка  за 46:53 след 20 минути игра.

Третата част отново бе за Балкан, след като възпитаниците на Влада Вукойчич успяха да запазят добрата си преднина – 74:66, но въпреки това, всичко остана да се решава в заключителните десет минути.

Именно в последния период лидерът на гостите Йордан Бозов отново показа, че е сърцето и душата на този отбор. Ветеранът наниза няколко поредни стрелби, а след него и Търнър вкара, с което Рилецо стигна до пълен обрат – 91:90 при 1:29 минути до края, но в оставащото време Дурев и М.Маринов бяха точни от тройката и от линията за наказателни удари, с което подсигуриха и крайния успех на Балкан – 99:97.

Балкан – Рилски спортист 99:97 (28:23; 25:23; 21:20; 25:31)

Балкан: Фортънбъри 13, Цветкович 18, Върбанов 7, Н.Маринов 2, Дурчев 12 (М,Маринов 26, Александров 7, Острев, Бркич 14, Петков)

Рилски спортист: Търнър 23, Зл.Георгиев 21, Гуджино 14, Бозов 25, Петрос 4 (Иванов 7, Кери, Веселинов 3, Милов)