Ивет Горанова донесе балканска титла по карате на България

От 11 до 13 декември в Хърватия, град Дубровник, се проведе 16-ото Балканско Първенство по карате за кадети и младежи до 21 години. В Балканското участие взеха 11 държави – Турция, Словения, Сърбия, Румъния, Черна Гора, Косово, Македония, Босна и Херцеговина, Албания, България и домакините от Хърватия. Общо 684 участника мериха сили в дисциплините ката и кумите – индивидуално и отборно. Българският национален отбор бе в състав от 33 състезатели в различните категории и дисциплини. Представители на КБИ Петромакс в националния отбор бяха Ивет Горанова, Станислав Цанов, Мария-Магдалена Петрова и Габриела Горановя – до един възпитаници на СУ "Георги Бенковски" (град Плевен) със спорт карате.

България спечели общо 4 медала от Балканското – 1 златен, 1 сребърен и 2 бронзови медала, а петима състезатели завършиха на 5 място в своите дисциплини.

Единствения златен медал за България от това Балканско първенство донесе възпитаничката на Клуб бойни изкуства Петромакс Плевен – Ивет Горанова. След безапелационни победи над опонентките Бруна Свитанович от Хърватия, Патриша Белахар от Словения, Виолка Гфюри от Македония и финална среща със София Симович от Сърбия, Ивет Горанова стана балканска шампионка за трета поредна година в категория до 54 кг. при дисциплина кумите индивидуално – възрастова група кадети. Всичките си опонентки Горанова надигра без да позволи да й бъде отбелязана дори 1 точка – част от запазената марка на играта на Ивет. В категорията на Горанова имаше по статистика 21 участнички. Част от подготовката на Ивет Горанова за Балканското бе участието й в Купата на Белград "Белград Трофи" на 17 октомври 2015 г., където спечели титлата след победа над световната шампионка за 2015 година Пехар.

Станислав Цанов игра в категория до 63 кг при кадетите. Той спечели първата си среща срещу Бенджамин Баджук от Словения. Втората си среща загуби от представител на Сърбия – Никола Симеонович, който продължи напред и стана шампион в категорията.

В категория над 59 кг Габриела Горанова записа 1 победа над михаела Мразович от Хърватия с 5 на 0, но отпадна от предсатвител на Македония – Емилия Яники. Мария-Магдалена Петрова  в категория до 53 кг отпадна още на първа среща от опонент от Босна и Херцеговина.

Другият финалист на България от Балканското е Петър Евтимов – от КК Самурай гр. Добрич. - сребърен медал в категория до 57 кг. Двата бронзови медала са на Кристиян Велинов в категория до 52 кг кадети (от КК „Никон София“) и Велизар Колешански в категория до 76 кг при джиниорите (от КК „Шурикен“ Кюстендил). Петите места са в отборно кумите кадети жени и мъже, като при жените участничка в отбора е Ивет Горанова, а съответно при мъжете – Станислав Цанов. Двамата заедно с Габриела Горанова се прибраха и с пети места от отборните дисциплини – кумите.

Треньорският състав и главният инструктор на школата по бойни изкуства – сенсей Русалин Русалинов, са доволни от представянето на каратеките си, имат надежди на следващото първенство златните медали да са повече и за Петромакс Плевен и за българския отбор като цяло. Тренировките продължават. Лъвчетата ги очаква участие в десет дневен лагер на националния отбор през месец декември в Челопеч, във връзка с предстоящото Европейско Първенство по карате през февруари 2016 г.