Арсенал изпълни "Мисията невъзможна" (видео)

Отборът на Арсенал направи нещо доста значимо дори в исторически план, след като изпълни по перфектен начин "Мисията невъзможна" да победи с повече от един гол разлика гръцкия шампион Олимпиакос и да се класира за негова сметка на фазата на директните елиминации в Шампионската лига. Възпитаниците на Арсен Венгер, който в този мач не можеше да разчита на една плеяда свои звезди като Алексис Санчес, Сантиаго Касорла, Джак Уилшир, Франсис Коклен и други, изиграха перфектен в тактическо отношение мач и победиха с класическото 3:0, за да се класират за 16-и пореде път на 1/8-финалите в Шампионската лига. В герой за гостите се превърна Оливие Жиру, който отбеляза и трите гола за "артилеристите", за да задмине един от най-великите футболисти в историята на Арсенал Денис Бергкамп по голове в Европа.

Жиру откри резултата в 29-ата минута на двубоя след центриране на Аарън Рамзи. Oтново той удвои аванса на своя тим четири минути след началото на второто полувреме. Французинът оформи своя хеттрик в 67-ата минута от дузпа.

Двубоят започна с масиран домакински натиск. Макар гостите да са тези, които трбява да търсят голлове, те приеха играта в своята половина и така първите положения бяха пред вратата на Петер Чех. Фортунис опита да си изпроси дузпа и бе декориран с жълт картон за симулация, а удар на Браун Идейе премина встрани от вратата.

В 24-ата минута обаче най-чистото положение в мача бе пред вратата на гърците. Арсенал сътвори отлична комбинация в наказателното поле на съперника, но Матийо Фламини стреля в горната греда при завършващия удар. Само пет минути по-късно обаче "артилеристите" откриха резултата. Оливие Жиру завърши добра атака на своя отбор и след центриране на Аарън Рамзи с глава прониза Роберто за 0:1. Месут Йозил обаче бе "моторът" на тази атака с отличен извеждащ пас към Рамзи.

След почивката гостите успяха бързо да стигнат до второ попадение. Негов автор отново бе Оливие Жиру, който се разписа в 49-ата минута. С основен принос за гола му бе Джоел Кембъл, който овладя много технично топката в наказателното поле на Олимпиакос, а след това намери непокрития Жиру през чеитирима защитници на домакините, за да може французинът да простреля Роберто за 0:2. С попадението си Жиру задмина една от легендите на Арсенал - Денис Бергкамп, по голове в Шампионската лига.

В 67-ата минута всичко за домакините сякаш се срина, след като бранителят Елабделуи спря с ръка опит за центриране на Начо Монреал в наказателното поле и реферът Никола Рицоли отсъди дузпа. От бялата точка Оливие Жиру отбеляза трети гол в мрежата на Роберто и направи задачата на домакините на практика непосилна. Гърците трябваше да вкарват вече три гола във вратата на Петер Чех, тъй като дори поражение с 2:3 не ги устройваше.

ОЛИМПИАКОС - АРСЕНАЛ 0:3
0:1 - Жиру (29)
0:2 - Жиру (49)
0:3 - Жиру (67-д.)

ОЛИМПИАКОС (4-2-3-1): Роберто, Да Коща, Елабделуи, Сиовас, Масуаку, Миливоевич, Фортунис, Касами, Пардо, Себа, Идейе

АРСЕНАЛ (4-2-3-1): Петер Чех, Ектор Бейерин, Пер Мертезакер, Лоран Косиелни, Начо Монреал, Месут Йозил, Аарън Рамзи, Матийо Фламини, Тио Уолкот, Джоел Кембъл, Оливие Жиру

СЪДИЯ: Никола Рицоли (Италия)

СТАДИОН: "Йоргос Караискакис"