Тренто със страхотен обрат над Верона в Италия! Георги Братоев с ключов ас

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе националния разпределител на България Георги Братоев, постигнаха 3-а поредна и общо 8-а победа от началото на сезона в местната Суперлига. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев направиха страхотен обрат като гост на Калцедония (Верона) с 3:2 (25:21, 23:25, 22:25, 27:25, 15:10) в дербито на междинния 10-и кръг, игран снощи пред около 4500 зрители в зала "Пала Олимпия".

По този начин трентинци останаха на 3-о място във временното класиране с 22 точки след 8 победи и 2 загуби, а Верона е 4-и с 21 точки след 7 победи и 3 загуби. В последния 11-и кръг от първия полусезон шампионите от Тренто са домакини на лидера Кучине Лубе Банка Марке (Чивитанова). Дербито е в неделя (13 декември) от 18,00 часа българско време.

Първият гейм започна много добре за домакините от Верона, които поведоха с 5:2 след атака и блокада на Джакомо Белей. Шампионите от Тренто реагираха веднага и изравниха при 7:7 след няколко силни атаки и блокада на словенския национал Тине Урнаут. Трентинци даже успяха да дръпнат с 12:9 благодарение на гръцкия диагонал Митар Джурич. След грешка на Филипо Ланца и ас на Симоне Анцани Верона изравни при 12:12. Равенството се запази до 15:15 и 17:17, след което Тренто отново поведе с 21:18 след две последователни атаки на белгийския център Симон Ван Де Вуурде. Въпреки тайм-аута за наставника на домакините Андреа Джани, момчетата на Радо Стойчев взеха гейма с 25:21 след нова атака на Урнаут. В началото на втората част Верона отново дръпна с 4:2 след отлична атака на Симоне Анцани и контра на сръбския национал Урош Ковачевич. Последва равенство при 8:8, след което домакините поведоха с 12:9. Равенството бе възстановено при 14:14 след атака на Тине Урнаут и ас на разпределителя Симоне Джианели. Двата тима продължиха да се борят за всяка топка и точка, като равенството се запази до 17:17 и 21:21. В крайна сметка Верона успя да измъкне гейма с минималното 25:23 след атака на американеца Тейлър Сандър и грешка на Митар Джурич.

Третият гейм тръгна отлично за трентинци, които поведоха с 5:2 след серия от сервиси на Митар Джурич. Постепенно Верона изравни при 7:7 след атака и ас на Симоне Анцани и дори дръпна в резултата при 12:10 след контра на Тейлър Сандър. Независимо от усилията на Тренто да стигнат до равенство, домакините запазиха преднината си и дори я увеличиха до 21:16 след атака атака на белгиеца Франсоа Лекат и грешка в нападение на Джурич. Тренто отново се опита да се върне в гейма, но Верона затвори гейма в своя полза при 25:22 след бърза атака през центъра на австралиеца Ейдън Зингъл. Шампионите на Италия започнаха с голяма решителност и прецизност в четвъртата част и след няколко силни изяви на Митар Джурич поведоха с 8:4. Домакините реагираха веднага и намалиха до 10:9 благодарение на Франсоа Лекат, а след това дори обърнаха до 14:13 в своя полза след контра на Урош Ковачевич. Последваха два миниобрата и резултата стана 18:16 за Верона. Постепенно трентинци успяха да изравнят при 22:22 след единична блокада на Себастиан Соле. След това Тренто спаси три мачбола и резултата стана 25:25. Тогава Радо Стойчев пусна за изпълнение на сервис Георги Братоев. Това се оказа ключово и Тренто измъкна гейма с 27:25 след контра на Филипо Ланца и ас на българския разпределител, с което вкара мача в тайбрек. Петият решаващ гейм стартира равностойно до размяната на полетата, след което Тренто дръпна с 11:8 след няколко силни атаки на Ланца. В крайна сметка шампионите спечелиха тайбрека с 15:10 след контра на Джурич, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за трентинци стана капитанът Филипо Ланца с 26 точки (67% ефективност в атака и 24% перфектно посрещане), а Митар Джурич добави още 23 точки (4 блока и 40% ефективност в атака) за победата. Георги Братоев, който влезе като резерва в четвъртия и петия гейм, завърши само с точката от решаващия начален удар в края на четвъртата част. За тима на Верона Урош Ковачевич реализира 21 точки (54% ефективност в атака и 19% перфектно посрещане), а Тейлър Сандър (1 блок, 31% ефективност в атака и 36% перфектно посрещане) и Ейдън Зингъл (3 блока, 1 ас и 75% ефективност в атака) се отчетоха с по 13 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

КАЛЦЕДОНИЯ (ВЕРОНА) - ДИАТЕК (ТРЕНТО) 2:3 (21:25, 25:23, 25:22, 25:27, 10:15)
ВЕРОНА: Микеле Баранович 2, Джакомо Белей 3, Тейлър Сандър 13, Урош Ковачевич 21, Ейдън Зингъл 13, Симоне Анцани 10 - Никола Пезарези-либеро (Франсоа Лекат 12, Лука Спирито)
Старши-треньор: Андреа Джани
ТРЕНТО: Симоне Джианели 2, Митар Джурич 23, Тине Урнаут 14, Филипо Ланца 26, Симон Ван Де Вуурде 3, Себастиан Соле 12 - Масимо Колачи-либеро (Даниеле Мацоне 3, ГЕОРГИ БРАТОЕВ 1, Карло Де Анджелис-либеро)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.

Снимки: Марко Трабалца, trentinovolley.it