Байерн си намери майстора в Бундеслигата (видео + галерия)

Устремилият се към четвърта поредна титла Байерн (Мюнхен) отнесе тежък удар, след като беше разбит с 3:1 от Борусия (Мьонхенгладбах) като гост в мач от 15-ия кръг на Бундеслигата. Това е първа загуба за шампионите от началото на кампания, като до момента тимът имаше 13 победи. По този начин преднината на баварците на върха пред Борусия (Дортмунд) беше намалена до 5 точки.

Отборът на Джосеп Гуардиола изигра много силно първо полувреме, в което пропусна поне три чисти гола, а веднъж и гредата спаси домакините. След почивката обаче Байерн не приличаше на себе си и Мьонхенгладбах реализира на три пъти след красиви атаки. Едва в края завърналият се след травма Франк Рибери вкара за мюнхенци. По този начин новият треньор на "жребчетата" Андре Шуберт продължава да чупи рекорди, след като вече десети пореден мач няма загуба начело на тима. Под негово ръководство съставът натрупа 26 точки и е сред отборите в челото. Байерн пък пропусна още днес да си гарантира първата позиция за есенния полусезон, но едва ли ще допусне грешка в оставащите два кръга до паузата.

Борусия (Мьонхенгладбах) - Байерн (Мюнхен) 3:1

Крушението на "Борусия Парк" не е голяма изненада, защото Борусия е един от отборите, които в последно време са доста неудобни за баварците. През миналия сезон Гладбах единствен не допусна гол в сблъсъците си срещу мюнхенци, като на всичко отгоре записа победа с 2:0 насред "Алианц Арена".

Борусия стана поредният тим този сезон, който се опита да се противопостави на Байерн с трима централни защитници, като за първи път това се оказа успешно. Шуберт натовари Юлиан Корб и Нико Елведи със задачата да неутрализират Кингсли Коман, който беше най-опасният в игра едно на едно, и те се справиха.

Първото положение беше на сметката на домакините, след като още във 2-ата минута Рафаел провери до колко Нойер е съсредоточен. След това обаче Байерн така "награби" своя съперник, че пред Ян Зомер стана повече от интересно. Гостите пропуснаха 2-3 гола и то само в рамките на няколко минути. Между 18-ата и 26-ата минути неточни бяха Роберт Левандовски, Томас Мюлер, Меди Бенатия и Коман, като последният удари греда от няколко метра. В тези ситуации Зомер или се намесваше точно, или имаше късметът ударите да попадат в него. Веднъж пък Хавиер Мартинес насочи кълбото с глава точно над гредата.

"Жребчетата" се съвзеха едва към края на първото полувреме, когато организираха няколко контраатаки, но до сериозна опасност пред баварската врата не се стигна.

През второто полувреме обаче срещата придоби съвсем неочакван развой. Борусия заигра много по-добре, а гостите само гледаха безучастно. Така се стигна до 54-ата минута, когато неочаквано левият бек Оскар Венд завърши с неудобния си десен крак красива акция за 1:0.

Десети минути по-късно другият халф-бек - Корб, се озова сам срещу Мануел Нойер, но след рикошет топката се отби в напречната греда.

Вихрушката в половината на Байерн обаче нямаше как да бъде овладяна и в следващата акция, в 66-ата минута, Ларс Щиндъл удвои преднината на Мьонхенгладбах след две поредни отигравания на ръба на засадата.

Шампионът беше в нокдаун и Борусия се възползва с трети решаващ гол в 68-ата минута, като този път Фабиан Джонсън се измъкна от отбраната в червено и "взриви" запалянковците по трибуните.

Всичко вече беше ясно, а Байерн се намираше в положение, в което рядко е изпадал. Гуардиола даде шанс на Рибери, който лекуваше контузия в продължение на осем месеца. За краткото време на терена французинът показа, че е "гладен" за игра и с типичния си хъс успя да намали на 1:3 в 81-ата минута, с което обаче се изчерпаха интересните моменти.

През идната седмица мюнхенци ги очаква протоколно гостуване в Загреб на Динамо в мач от Шампионската лига, а след това следва домакинство на новака Инголщат 04. Борусия пък ще се бори за класиране в Лига Европа при визитата си на Манчестър Сити в ШЛ, а след това има още едно тежко гостуване - на Байер (Леверкузен).