Няма Неймар, няма Суарес, Адурис е кралят на гола в Испания (видео)

Отборът на Атлетик Билбао надигра категорично с 3:0 като гост Райо Валекано в дуел от 13-ия кръг на Примера дивисион. Ариц Адурис се отчете с хеттрик (1, 23-дузпа и 58) и стана футболистът, играещ в Ла Лига, с най-много голове от началото на сезона - 20, изпреварвайки футболисти катоп Неймар, Луис Суарес и Кристиано Роналдо.

Още в 54-ата секунда на мача гостите от "Сан Мамес" откриха резултата след груба грешка в защитата на домакините. Раул Гарсия изрита топката напред, Адурис тръгна зад центъра, напредна, вратарят Хуан Карлос излезе и лесно беше разминат, след което топката беше насочена в мрежата. В 12-ата Горка Ираисос изби опасно центриране на Хави Гера.

Десет минути по-късно съдията Ернандес Ернандес посочи дузпа за нарушение на Раул Баена срещу Раул Гарсия. Баският стрелец отбеляза с изпълнение в стил на "Паненка". В 42-ата минута Начо Мартинес опита да прехвърли отдалеч Горка Ираисос, но малко не му достигна да намреи очертанията на вратата.

И през втората част "лъвовете" на Ернесто Валверде диктуваха темпото на мача. В 58-ата минута гредата спаси домакините след удар по земята от 12 метра на Раул Гарсия. Две минути по-късно Адурис оформи своя хеттрик с насочване от два метра на празна врата. Стрелецът беше изпуснат от защитата и след пас с глава на Бенят Ечеберия също чукна с глава в мрежата за 0:3. Това беше десети негов гол в Примера и общо 20-и за сезона за 34-годишния нападател. Никой друг футболист, играещ в испанското първенство, няма толкова попадения от август насам, като лидера до момента Луис Суарес (18 гола) беше загърбен.

В 65-ата минута грешникът за баските в последните няколко мача Аймерик Лапорт получи директен червен картон за нарушение извън наказателното поле. Роберто Трасорас потърси сглобката, но ударът му беше прекалено слаб. В крайна сметка "пчеличките" не намериха сили за почетен гол.

Атлетик вече е близо до Европа след четвърта победа от пет шампионатни срещи в Ла Лига. Същевременно Висенте дел Боске продължава да пренебрегва опитния голмайстор Адурис, който изрази огорчението си, че не попада в плановете на испанския селекционер.

Снимки: El Correo