Флорентино ли е виновникът?

Флорентино ли е виновникът?

В течение на 12 години начело на Реал Мадрид Флорентино Перес изхарчи 1,2 милиарда евро за трансфери, а във втория му управленски етап клубът е спечелил срещу това само една титла в Примера, две Купи на краля и една Шампионска лига за шест сезона.

Извън терена „белите” станаха най-богатият клуб в Европа с приходи от 550 млн. евро през 2014 година. На терена обаче те бяха засенчени от вечния съперник Барселона, който спечели, също в гореспоменатия шестгодишен период, четири титли в Примера, две Купи на краля и дваж Шампионската лига.

Дали причината за несгодите на „лос меренгес” не се крие в крайна сметка у Перес? Нека анализираме подробно работата му на всеки фронт.

ТРАНСФЕРИ И ТРОФЕИ

Флорентино Перес бе избран за първи път за президент през 2000 г. на фона на кампания срещу огромни финансови проблеми и лош мениджмънт на клуба. Със скандалния трансфер на Луиш Фиго от Барса същата година той стартира ерата „Галактикос”. Последваха Зинедин Зидан, Роналдо, Дейвид Бекъм и Майкъл Оуен.

После беше преизбран през 2004 г., след като пълният му с мегазвезди отбор взе две титли в Примера и рекордната девета Европейска купа, ала даде оставка през февруари 2006 г., когато тимът не успя да продължи тази линия на успехи.

Когато се завърна на поста през лятото на 2009 г., продължи политиката си на трансферния пазар и привлече хора като Кака, Кристиано Роналдо и, по-късно, Гарет Бейл и Хамес Родригес. Досега обаче Мадрид така и не успява да отнеме домашното и континентално надмощие на Барса, при все че спечели титлата през 2011/12 с Жозе Моуриньо и Ла Десима с Карло Анчелоти през 2013/14.

Философията на клуба – да взема най-добрите футболисти на света и да запълва отбора с някой и друг местен – не е съвсем провалена и е следвана от други на Стария континент. Пък и донесе трофеи, макар и не толкова много, колкото биха дошли, ако Флорентино не се месеше толкова в чисто футболните решения.

В последните шест сезона – периода след идването на Кристиано Роналдо – бяха спечелени само една титла, две купи на страната и една Шампионска лига, което не е достатъчна възвръщаемост на вложените пари. Рекордът на Перес в това отношение е по-лош от този на повечето президенти на Реал Мадрид.

Може обаче да се твърди, че той страда и от липса на късмет, тъй като се изправи срещу най-добрия отбор в историята на този спорт. След 2008 г. Барселона спечели купища трофеи и на вътрешната, и на европейската сцена – може да се каже, че е за сметка на Мадрид. Това влоши положението на Перес.

ФИНАНСИТЕ

Въпреки относителните неуспехи на терена, философията не е провал. Флорентино направи много пари, които позволиха на „белите” да се борят на върховото ниво на континента, без да се налага да привличат чуждестранни капитали. Това трябва да бъде вземано предвид. Манчестър Сити и Челси не биха били конкуренти на топ ниво, ако не бяха отворили вратите си пред чужди благодетели, а Мадрид спря това.

Финансовото положение се подобри под ръководството на Перес. Когато той първоначално дойде, а после и втория път, обрисува картина на един клуб в много лошо състояние. В първия случай бе напълно прав. После изведе Мадрид до напълно различно ниво и максимизира финансовия му потенциал.

Бизнес моделът наистина работи с копираната от Уолт Дисни идея, че всяка година трябва да бъде изкаран нов Мики Маус, Гууфи и т.н., като финансовото положение се подобри до такава степен, че той постоянно повтаря как е спрял превземането на клуба от чуждестранни вложители.

Ако бе наистина само президентът, ръководещият паричната и търговската страна на управлението на клуба, Флорентино би бил блестящ. Опитът му да съчетава и работата на спортен директор обаче го проваля.

МОЖЕ ЛИ НЯКОЙ ДА ГО ПРЕБОРИ?

Ако бе уволнен снощи, Рафаел Бенитес щеше да е 10-ият старши треньор, напуснал работата си в 12-годишния период с Перес начело. В контраст с това, президентът си остава непоклатим и залозите са силно във вреда на всеки, който дръзне да опита да го свали от поста му.

След 2010 г. той направи с промени в устава тежък живота на който и да е кандидат. Сега трябва да си имал сезонна карта за мачовете на отбора поне 20 години, за да можеш да инвестираш в клуба, което значи, че само привърженици на Мадрид могат да застанат начело и така се спират по-младите потенциални кандидати. За да можеш да си президент, трябва също така да можеш да гарантираш поне 15% от клубния бюджет, който е в размер на цели 600 млн. евро. Не е нужно да казваме, че не всеки има тези пари зад гърба си. Флорентино така възпря всякаква реална опозиция.

Тази седмица има съдебно дело, заведено от някои фенове на „лос меренгес” с цел спиране на тези правила, защото ги смятат за крайно несправедливи. Ако Перес бъде принуден да ги отмени, може да се принуди също и да свика избори. Във всеки случай обаче той може да организира предивременен вот, защото по този начин би спрял опозицията да натрупа инерция. Ако изобщо се появи опозиция.

Решението му да подкрепи Бенитес на пресконференцията в понеделник вечерта се дължи отчасти на това, че ако го освободи, няма да има повече щитове срещу скандиранията и белите кърпички от трибуните на „Сантиаго Бернабеу” срещу себе си. Картина, която видяхме за първи път в управлението му по време на съботния Класико.

Гийем Балаге, „Скай Спортс”

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички