5 от 5 за Нефтохимик след трудна победа над шампиона Марек в Дупница

Волейболистите на Нефтохимик 2010 (Бургас) продължават с впечатляващото си представяне през този сезон в Суперлигата. Воденият от треньора Петър Дочев тим обърна и надделя като гост на шампиона Марек Юнион Ивкони (Дупница) с 3:2 (21:25, 30:28, 25:17, 24:26, 12:15) в дербито на 5-ия кръг, играно тази вечер.

Така Нефтохимик 2010 остана едноличен лидер във временното класиране с 14 точки след 5 победи от 5 мача, с 3 точки повече от 2-ия Арда (Кърджали), който е с 4 победи и 1 загуба. За дупничаните поражението е трето под ред в шампионата. Интересно е, че четирикратния шампион на България все още няма победа в реконструрираната си зала. Играчите на Найден Найденов паднаха като домакини от руския гранд Белогорие (Белгород) с 0:3 в Шампионската лига и от Монтана с 1:3 в Суперлигата. В миналия кръг пък Марек загуби гостуването си на ЦСКА с 2:3, като отново водеха с 2:1. По този начин шампионите са 6-и в таблицата с 8 точки след 2 победи и 3 загуби. В следващия 6-и кръг бургазлии са домакини на Левски, а Марек гостува на Пирин (Разлог). Срещите са в петък (27 ноември) съответно от 18,00 и 17,30 часа.

Треньорът на дупничани Найден Найденов трябваше да прави сериозни рокади, след като
един от основните играчи Михаел Манджуков извади рамо на тренировката преди мача. Той най-вероятно ще пропусне целия първи сезон. Играчът ще премине утре медицински прегледи в Дупница, но от сега е ясно, че това ще повлия сериозно на нивото на тима. Като диагонал излезе юношата Димитър Дулчев.

Гостите от Бургас се възползваха от напрежението в редиците на домакините и дръпнаха от самото начало. В тези минути с изключение на либерото Мартин Божилов, всички останали се надпреварваха да грешат. Найденов пробва със смени, но и те не дадоха резултат. Той, обаче, направи гениален ход като пусна на поста диагонал центъра Борислав Апостолов. Апостолов направи феноменално включване и бе с основен принос за обрата. Бургазлии взеха първата част с 25:21 и очакваха да вземат с лекота мача. В игра влезе и другия разпределител Николай Манчев, а в центъра заиграха Павел Душков и Венцислав Трифонов. Марек успя да се разиграе във втората част, когато започнаха да показват качествата си и Георги Елчинов и Станислав Величков. Така се стигна до 23:18 и се очакваше шампионите да затворят тази част с лекота. Не така, обаче, мислеше капитанът на бургазлии Иван Станев, който застана на сервис, направи два аса, разколеба посрещането и намали до 23:22. Бургазлии не само, че изравниха, но имаха и геймбол, но в крайна сметка, младият дупнишки състав успя да спечели с 30:28.

Третата част тръгна отлично за гостите от Нефтохимик, които дръпнаха 4:1, но играта в защита на Божилов и Елчинов и блокада на Душков обърнаха резултата. Той тръгна точка за точка до 10:10, когато Марек успя да запише 4 поредни точки и да си осигури комфортна преднина. Блокадата в тези моменти също работеше, грешките бяха сведени до минимум и без проблеми шампионите затвориха гейма при 25:17. Четвъртата част отново започна с предимство на бургазлии, които до първото техническо прекъсване водеха 8:6. Технично отиграване на Елчинов изравни за 12:12, а нова успешна атака на Апостолов и грешка на Петър Христов дадоха аванс от 2 точки за шампионите. Апостолов дори направи аванса на 3 точки след мощна единична блокада срещу Явор Генов за 16:13. Разликата се запази до 18:15, като грешка на Апостолов от втора линия и блокада на Мартин Пенев срещу него изравниха за 18:18. Оттук насетне последва размяна на точки, като добра игра на Манчев на блокада и ювелирно отиграване на Елчинов, дадоха отново предимство на Марек 21:19. Последва ново изравняване при 22:22 след отсъден двоен удар на Апостолов. Ас на Стоян Златев и успешна атака през центъра на Стоян Самунев, вкараха мача в тайбрек след 26:24. Бургазлии дръпнаха с 2 точки при 4:2, но шампионите успяха да запишат 3 безответни точки и гейма пак тръгна точка за точка. В крайна сметка нервите на бургазлии се оказаха по-здрави и спечелиха с 15:12, а с това и мача с 3:2.