Тенис

Джокович или Федерер?

22 ноември 2015 | 12:08 - Обновена
Нов ден, нов финал с участието на Роджър Федерер и Новак Джокович. Този път двамата тенис титани ще спорят за трофея на Финалния турнир на ATP. Двубоят в Лондон започва в 20,00 часа българско време.

Световният №1 Джокович, който е шампион в състезанието в последните 3 сезона и има общо 4 титли в турнира, загуби с 5:7, 2:6 от шесткратния победител в тази надпревара Федерер в груповата фаза. Ноле обаче демонстрира чудесна форма при победата си с 6:3, 6:3 срещу испанеца Рафаел Надал на полуфиналите. Роджър също не загуби сет в полуфиналния си сблъсък със своя приятел и сънародник от Швейцария Стан Вавринка - 7:5, 6:3.

Джокович и Федерер вече се срещнаха на финал в Лондон тази година - през юли на "Уимбълдън". Тогава триумфира сърбинът. Джокович срази 34-годишния швейцарец и на финала на US Open за 10-ата си титла от "Големия шлем", а двамата премериха силите си в още четири финала през 2015 година. В Дубай и в Синсинати надделя Федерер, но 28-годишният Джокович победи носителя на рекордните 17 титли от "Големия шлем" в Индиън Уелс и Рим.

Тази вечер феновете на тениса ще могат да се насладят на сблъсък №44 в съперничеството на Джокович и Федерер. Швейцарецът има минимално предимство в преките си двубои със сърбина - 22 срещу 21 победи.

Миналата година двамата трябваше отново да се срещнат на финала на Заключителния турнир на ATP, но тогава Федерер не излезе на корта заради болки в гърба и с идеята да се запази здрав и свеж за финала на "Купа Дейвис". Последният път, когато двама тенисисти са играли на финала на турнира в две поредни години е през 1985 и 1986. Тогава съперници са Борис Бекер и Иван Лендъл. И в двата случая бившият наставник на Анди Мъри - Лендъл, побеждава Бекер, настоящия треньор на Джокович.

Федерер ще играе на своя рекорден 10-и финал в надпреварата, а Джокович - на пети. Сърбинът никога досега не е губил финал в това състезание. Федерер е рекордьор със своите 6 трофея, а Джокович има шанса да се изравни с Пийт Сампрас и Иван Лендъл, които са триумфирали в турнира по 5 пъти.