Федерер срази Вавринка, следва финален дуел с Джокович

Шесткратният шампион Роджър Федерер срази със 7:5, 6:3 победителя на "Ролан Гарос" Стан Вавринка в изцяло швейцарски сблъсък от полуфиналите на Заключителния турнир на ATP в Лондон. Поставеният под №3 в схемата Федерер ще спори в неделя от 20,00 часа българско време за трофея със световния №1 Новак Джокович, който по-рано днес надигра с 6:3, 6:3 Рафаел Надал.

Това бе 21-ият мач между Федерер и поставения под №4 Вавринка, като Роджър вече има 18 победи срещу Стан. Носителят на рекордните 17 титти от "Големия шлем" победи драматично по-младия си сънародник на същата фаза на турнира през миналата година. Тогава Федерер надви Вавринка със 7:6 в решаващия трети сет, а двубоят бе белязан и от скандал, свързан със съпругата на Федерер - Мирка. Тогава Вавринка се оплака от поведението на г-жа Федерер, но след това напрежението между двамата тенисисти бе потушено.

Сега обаче 34-годишният Федерер се справи далеч по-лесно с 30-годишния Вавринка и ще играе за рекорден седми трофей в престижното състезание срещу четирикратния шампион Джокович, който е неизменен победител в турнира в последните три сезона.

В груповата фаза Федерер надви Ноле със 7:5, 6:2 и има 22 победи срещу 21 загуби в досегашните си сблъсъци със сърбина.

Двубоят започна с атака на сервиращия Федерер към мрежата и безгрешно воле. Двамата си размениха по един бърз гейм, а във второто подаване на Федерер от 40:0 се стигна до равенство, но Роджър не допусна по-сериозни усложнения в този гейм и поведе с 2:1 в резултата. При 2:2 в петия гейм отново се стигна до дюс в подаването на Федерер и след ретура на Вавринка топката се отклони от мрежата и тръгналият за воле към нея Роджър нямаше време за реакция - първи брейкпойнт в двубоя. При следващата точка мрежата отново се намеси в полза на Стан, изкарвайки в аут форхенда на Федерер и първият пробив в срещата бе факт - 3:2 за по-младия от двамата швейцарци. Вавринка с лекота затвърди пробива и в този момент изглеждаше по-близо до спечелването на първия сет - 4:2.

Федерер обаче върна пробива в осмия гейм, когато при 15:30 Вавринка направи двойна грешка, а при следващото разиграване изкара топката в аут от бекхенд - 4:4. Не след дълго резултатът стана 5:4 за Федерер и Вавринка трябваше да сервира за оставане в първия сет. Първата част вървеше към тайбрек, но Федерер направи пробив в последния момент. При 6:5 за 34-годишния ветеран, пресилен форхенд на сервиращия Вавринка направи резултата 15:30. Последва перфектен минаващ удар на Федерер, с който той си спечели 2 поредни сетбола. Още първият бе реализиран, след като Стан отново излезе на мрежата и отново Роджър го надигра с отличен минаващ удар - 7:5 за Федерер.

Вторият сет започна отлично за Федерер - с ранен пробив. Във втория гейм Федерер изглежда поизнерви сервиращия Вавринка с ретури на линията и при 30:40 Стан изпрати форхенд в мрежата - 2:0 за Роджър. В следващия гейм Федерер имаше аванс от 40:15, но после трябваше да отразява точка за пробив, преди да измъкне подаването си и да поведе с 3:0. Следващият сервис-гейм бе тежък за Вавринка, но Стан показа характер и се спаси от 15:40, намалявайки аванса на съперника си на 1:3. С два поредни аса при 30:30 в следващия гейм Федерер пък направи още една крачка към победата, повеждайки с 4:1.

При 5:2 за Федерер Вавринка сервираше за оставане в мача. Бекхенд в мрежата на Стан донесе мачбол за Роджър, но Вавринка го отрази с превъзходен уинър от форхенд, а след това се пребори за 3:5. В десетия гейм обаче Федерер бе безпощаден и сложи точка на спора, без да даде дори точка на съперника.