Очакван резултат, неочаквано трудно - Байерн става недостижим (видео + галерия)

Шампионът Байерн (Мюнхен) изкова още една победа в Бундеслигата, след като спечели с 3:1 при гостуването си на Шалке 04 и след 13 кръга вече има 8 точки преднина на върха.

Баварците се възползваха от издънката на Борусия (Дортмунд) в петък и направиха много голяма крачка към четвърта поредна титла, макар все още да е твърде рано да се говори за това. Днес тимът на Джосеп Гуардиола срещна сериозен отпор от бойкия състав на домакините, които действаха много твърдо, но в повечето случаи според правилата. "Кралсконите" се бяха наредили с петима в защита и ограничаваха да минимум опасностите пред Ралф Феерман. Планът им обаче издържа до 69-ата минута, когато изненадващо Хавиер Мартинес вкара важния втори гол, възползвайки се от грешка на капитана Бенедикт Хьоведес.

Шалке също материализира гаф на футболист на съперника - Мануел Нойер, който в 17-ата минута допусна много лек гол след привидно безобиден удар на Макс Майер. Иначе още един от защитниците пред вратаря на Байерн - Дейвид Алаба, беше открил в 7-ата минута след силен удар и щастлив рикошет в тялото на Леон Горетцка.

Шалке 04 - Байерн (Мюнхен) 1:3

След бързо разменените попадения в началото шампионът като че ли не успяваше да влезе в ритъм, като всяко приближаване на наказателното поле довеждаше до агресивна интервенция от футболист на съперника и загубена топка. Льорой Сане и Майер пък бяха постоянна заплаха при контраатаките.

Гостите постигнаха нужното превъзходство едва след час игра, когато вече започнаха да стигат в опасна близост до вратата. Така Меди Бенатия пропусна с глава от изгодна ситуация в 59-ата минута, а решаващ шпагат на Денис Аого лиши Ариен Робен от попадение в 65-ата минута. Все пак дойде 69-ата минута, когато холандецът центрира и Хави Мартинес забоде кълбото - 2:1 за Байерн.

Това най-накрая означаваше, че Шалке 04 ще открие пространства в половината си и Робен "се отличи" с небивал пропуск с глава от няколко метра на почти празна врата в 76-ата минута. Малко след това Хьоведес беше на крачка от автогол, но късметът беше на негова страна.

Домакините се изнервиха, а най-деен в това беше преотстъпеният от Байерн Пиер-Емил Хьойберг, който контузи Алаба след грубо влизане в 82-ата минута и се наложи австриецът да бъде заменен.

Феновете на "Фелтинс Арена" останаха изненадани, след като в заключителните секунди треньорът Андре Брайтенрайтер вкара в игра 17-годишния Фабиан Реезе, за когото това беше дебют в първия отбор. Високият ученик обаче веднага се пребори за една топка и я насочи към Жоел Матип, който стреля и съвсем малко го лиши от изравнително попадение.

И тъй като вече в играта на Шалке цареше хаос, Роберт Левандовски се озова сам срещу Феерман, но уцели гредата. Това стана в 90-ата минута, а малко след това Томас Мюлер сложи точка на всичко с прецизен удар по диагонала, финиширал в мрежата за 3:1.

След седмица Байерн приема Херта (Берлин), докато "миньорите", които вече са извън зона "Европа", рискуват да затънат още повече, тъй като гостуват на Байер (Леверкузен).