Рилски срази финландския шампион (галерия)

Рилски спортист запази надеждата си за продължаване напред в турнира за Купата на ФИБА Европа жива. Един от двата български представители в надпреварата надигра в истински трилър финландския шампион Катая Баскет у дома в “Арена Самоков” с 87:83 и така два кръга преди края запази шанс за класиране в следващата фаза.

Рилецо е с баланс от 2 победи и 2 загуби, докато за финландците това бе първо поражение и те са с актив от 3-1. Следващата седмица предстои тежко гостуване на шампиона на Беларус Цмоки (Минск).

Гостите първи дръпнаха напред в резултата след серия от 10-2 в средата на първата четвърт за 9:15. Кори Петрос и Златин Георгиев се разиграха и помогнаха на отбора си да се вдигне и да завърши частта много силно и да поведе с 24:20 след една изиграна част.
Рилски спортист-Катая Баскет
Играчите на Росен Барчовски задържаха контрола и в началото на втория период, повеждайки с двуцифрена разлика - 32:22, но последва нов спад, който позволи на гостите да съкратят пасива си до 36:35. Все пак българите отново се съвзеха и отново наложиха своята воля, за да поведат с 53:46.

И двата отбора намалиха оборотите след подновяването на играта, но Рилски остана начело и през цялата трета част, а тройки на Бозов и Кери дадоха на домакините преднина от 68:59 минута преди нейния край. След 30 изиграни минути резултатът бе 70:63 в полза на българите.
Последната четвърт се превърна в истински трилър, в който Теему Ранико и Томас Скръб дадоха тон на Катая Баскет и гостите наваксаха цялото си изоставане, за да поведат със 75:76 три минути и половина преди края. След кратка гонитба в резултата Скръб отново вкара за 79:81, но Веселин Веселинов отвърна с тройка за 82:81, а след това самоковци не изпуснаха инициативата и триумфираха с 87:83.
Ветеранът Йордан Бозов бе над всички за втората победа на Рилецо с 20 точки, 3 борби и 3 асистенции. Кори Петрос изигра най-силния си мач за самоковския тим с 19 точки и 14 борби, докато Франк Търнър вкара 17 точки.

Теему Ранико вкара 24 точки и направи 7 асистенции за гостите от Катая Баскет, а Томас Скръб остана с 22 точки, 8 борби и 3 асистенции.