Марек взе само гейм на Аркас в Шампионската лига

Волейболният първенец на България Марек Юнион Ивкони (Дупница) допусна втора поредна загуба в Шампионската лига. Момчетата на треньора Найден Найденов взеха само гейм и отстъпиха като гости на шампиона на Турция Аркас (Измир) с 1:3 (17:25, 25:21, 22:25, 18:25) в мач от 2-ия кръг в Група А, игран тази вечер пред около 800 зрители в зала "Ататюрк".

Така дупничани останаха на последното 4-о място във временното класиране без победа и без спечелена точка до момента. Турският тим е 2-и с 5 точки след 2 победи от 2 мача. В следващия 3-и кръг Марек пак е гост, но този път на вицешампиона на Германия Берлин Рисайклинг Волейс, който е 3-и също без победа, но с една спечелена точка, след като тази вечер загуби от руския гранд Белогорие (Белгород) с 0:3. Аркас пък е домакин на руснаците. Срещите са съответно на 2 декември (сряда) от 20,30 часа и на 1 декември (вторник) от 19,00 часа българско време.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за домакините, които поведоха с 3:1 след атака от втора линия на Гьокхан Гьокгьоз и аут на Михаел Манджуков. Разликата нарасна до 8:4 след силна атака на европейския шампион с Франция Антонен Рузие и контра през центъра на Хакъ Чапкъноолу. Последва отлична блокада на американския разпределител на Аркас Кавика Шоджи и 9:4. Постепенно дупничани успяха да стопят изоставането си до 9:11 след атака на Венцислав Трифонов и блокада на Борислав Апостолов. Турският тим веднага си върна преднината при 14:9 след атака в аут на Станислав Величков от българите и ас на бразилеца Жоао Пауло Браво. Въпреки тайм-аута за Найден Найденов, Аркас продължи да води до 16:12 след нова атака на Гьокгьоз. Последваха две грешки на домакините и 16:14. Момчетата на Глен Хоуг успяха да си върнат предимството и даже го увеличиха до 21:15 след нова атака на Гьокгьоз, две блокади на канадския център Грейъм Виграс и аут на Георги Елчинов. В крайна сметка Аркас спокойно взеха гейма с 25:17 след технично пускане на Гьокгьоз.

Втората част тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Аркас - 8:7 след отлична атака на Антонен Рузие. Двата тима продължиха равностойно до 11:11, след което домакините дръпнаха с 13:11 след атака в аут на Михаел Манджуков и силен ас на Рузие. Последваха атака на Станислав Величков и два аса на Борислав Апостолов и 14:13 за Марек. Разликата нарасна до 16:13 след две грешки на турския тим. Преднината на българския шампион набъбна до 19:14 след атака и контра на Георги Елчинов. Дупничани успяха да запазят преднината си и затвориха гейма в своя полза при 25:21 след грешка в атака на Рузие.

В началото на третия гейм Аркас бързо поведе с 6:2 след отлични изяви на Антонен Рузие и Гьокхан Гьокгьоз, което накара Найден Найденов. Въпреки това, техническото прекъсване дойде при 8:3 за турския тим. Независимо от усилията на дупничани разликата се запази до 16:11 след нова отлична атака на Гьокгьоз. Постепенно Марек стопи изоставането си до 16:17 след грешка на турците и две отлични блокади на Павел Душков. За пореден път двата тима продължиха точка за точка до 21:19, след което последва контра на Гьокгьоз и 22:19. В крайна сметка Аркас спечели гейма с 25:22 след нова точка на Гьокгьоз, този път директно от сервис.

И четвъртата част тръгна равностойно до 4:4, след което домакините поведоха с 6:4 след атака на Антонен Рузие и грешка на Михаел Манджуков. Техническата пауза пък дойде при 8:5 за Аркас след контра на разпределителя Кавика Шоджи. Разликата нарасна до 10:6. Преднината на турският тим продължи да расте до 15:9 след атака на Рузие и грешка на Станислав Величков и до 16:10 след нова мощна атака на френския диагонал на Аркас. Резултатът стана 19:11 след нов силен ас на Гьокхан Гьокгьоз и блокада на Хакъ Чапкъноолу. Волейболистите на Аркас без проблеми спечелиха гейма с убедителното 25:18 след технично отиграване Гьокгьоз, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен за Марек стана Михаел Манджуков с 18 точки (2 блока и 52% ефективност в атака). За тима на Аркас над всички бе Гьокхан Гьокгьоз със страхотните 29 точки (1 блок, 2 аса, 72% ефективност в атака и 61% перфектно посрещане) за победата.

АРКАС (ИЗМИР, ТУРЦИЯ) - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА, БЪЛГАРИЯ) 3:1 (25:17, 21:25, 25:22, 25:18)