Обзор на VI кръг на НБЛ

Най-голямото събитие на шестия кръг от редовния сезон на Националната Баскетболна Лига сякаш бе първата победа на Ямбол. Отборът на Нинослав Марянович се справи с Черноморец като гост с 81:67, прекъсвайки серията си от пет поредни загуби. Шампионът Лукойл Академик записа шестата си поредна победа, печелейки далеч от дома срещу Рилски спортист (83:71), Берое надигра като гост приятната изненада на първенството Спартак (Плевен) с 93:74, Черно море Порт Варна спечели дербито на кръга срещу Балкан (Ботевград) с 83:70, а Левски 2014 взе глътка въздух след 87:70 срещу Академик Бултекс 99 (Пловдив).

Ямбол постигна дебютна победа през новия сезон след 81:67 в Бургас срещу местния Черноморец. Играчите на отбора се поздравиха с първия си успех след силно второ полувреме, в което взеха контрола над двубоя и стигнаха до крайния триумф, водени от Милиян Боцка. Сърбинът вкара 19 точки и направи 10 асистенции, Иван Босняк наниза 21 точки, а Денис Агре и Станислав Говедаров добавиха съответно 16 и 11 точки. За бургазлии Константин Коев вкара 22, а Цветомир Куртев - 13.

Черно море Порт Варна триумфира в дербито срещу Балкан (Ботевград) и се изравни със “зелените” с актив от 4 победи и 2 загуби. “Моряците” стигнаха до ценната победа след истински рецитал на своя капитан Пламен Алексиев (20 точки и 7 асистенции), подкрепян активно от Никола Маравич (17 точки) и Симеон Илиев (14 точки и 5 борби). Ботевградчани се хвърлиха на щурм през второто полувреме, но не успяха да стигнат до обрат. За тях Цветослав Острев вкара 16 точки, а Душан Цветкович и Мартин Маринов се оттеглиха с по 15.

Берое постигна хубава победа далеч от дома в Плевен. Момчетата на Любо Минчев не оставиха какъвто и да е шанс на Спартак в зала “Балканстрой”, след като убиха съпротивата на съперниците през втората част, която спечелиха с 20 точки разлика, а в крайна сметка надделяха с 93:74. Аштън Мур и Еврик Гари поведоха заралии с 24 и 23 точки, а за Спартак Димитър Маринчешки и Милован Савич се отличиха съответно с 18 и 16 точки.

Лукойл Академик продължава с шампионския си график, постигайки шестата си победа от шест мача този сезон. “Студентите” се справиха с Рилски спортист (Самоков) като гости с 83:71, след като Филип Виденов изигра много силен мач с 22 точки, 6 борби и 3 асистенции, докато Желко Шакич постигна “дабъл-дабъл” от 19 точки и 11 борби. Филип Барович се включи силно като резерва с 15 точки, а за Рилецо Тристан Кери бе най-резултатен със 17 точки, докато Златин Георгиев вкара 13 и направи 3 асистенции.

Левски 2014 прекъсна серията си от три поредни загуби, надигравайки като домакин в зала “Триадица” Академик Бултекс 99 (Пловдив) с 87:79. Триото Павел Иванов - Христо Николов - Тайлър Лейзър завърши с общо 70 от 87 точки за победителите. Павел Иванов бе най-резултатен с 30 точки, Николов добави 23, а Лейзър - 17. Бошко Йовович наниза 23 за пловдивчани, а Костадин Маршавелски остана с 18.

Колаж: Графика ООД