Николай Костов разкрива стратегията на Левски за успех в дербито

Фантастичен Леон с 33 точки донесе успеха на Зенит срещу Динамо (М) с 3:2 (ВИДЕО + СНИМКИ)

Шампионите на Русия за 2015 година и победители в Шампионската лига от Зенит (Казан) записаха впечатляващ обрат срещу един от най-силните отбори в руската Суперлига.

Зенит, за който в международните мачове играе и либерото на националния отбор на България Теодор Салпаров, обърна като гост в Москва пред 4000 зрители в Двореца на спорта в Москва Динамо с 3:2 (31:33, 21:25, 25:17, 25:16, 16:14) в мач от 3-ия кръг. Още по-впечатляващ бе обрата на събитията на игрището.

Динамо, за който силен мач изигра Иван Зайцев поведе с 2:0 гейма, но шампионите не се примириха и успяха да изравнят резултата до 2:2 гейма.

Тайбрекът започна добре за волейболистите на Зенит, които поведоха с 8:6. Ас на Александър Маркин и блокади на Юрий Бережко и Максуел Холт срещу атаки на Максим Михайлов и Вилфредо Леон изведоха динамовци напред с 11:8. Последваха 3 успешни атаки на Иван Зайцев и московчани стигнаха до мачбол при 14:11. Зайцев изпрати топката в аут от начален удар - 12:14. Последва ас на Вилфредо Леон 13:14. В следващото разиграване Александър Гуцалюк хвана на блокада атака на Иван Зайцев и Зенит спаси 3-ти пореден мачбол - 14:14. Юрий Бережко удари антената при атака и Зенит стигна до мачбол при 15:14. В следващото разиграване имаше доста спорен момент: Сергей Гранкин и Матю Андерсън се бориха за топката при мрежата и след гледане на видео повторение съдиите решиха, че последен с топката е играл Гранкин. Така Зенит спечели тайбрека с 16:14 и мача с 3:2 гейма, за 2,13 часа игра.

Кубинският волейболист Вилфредо Леон изигра фантастичен мач заби 33 точки (5 аса, 3 блока, 74% ефективност в атака, 13% перефектно и 30% позитивно посрещане) и имаше главна заслуга за победата на Зенит. Максим Михайлов (5 блока, 27% ефективност в атака) и Матю Андерсън  (1 ас, 2 блока, 31% ефективност в атака, 15% перфектно и 30% позитивно посрещане).

Иван Зайцев игра силно за Динамо и заби 24 точки (52% ефективност в атака), а Юрий Бережко добави 21 точки (1 ас, 1 блок, 53% ефективност в атака, 9% перфектно и 35% позитивно посрещане).

Така Зенит записа 3-а поредна победа от началото на сезона, а Динамо допусна първа загуба.

ДИНАМО (МОСКВА) – ЗЕНИТ (КАЗАН) 2:3 (33:31, 25:21, 17:25, 16:25, 14:16)

ДИНАМО: Сергей Гранкин 1, Иван Зайцев 24, Александър Маркин 15, Юрий Бережко 21, Максуел Холт 8, Дмитрий Щербинин 6 - Алексей Обмочаев-либеро (Александър Кимеров 1, Павел Панков 2, Игор Филипов, Александър Болдирев 2, Павел Круглов 4)
Старши-треньор: Олег Антонов
ЗЕНИТ: Игор Кобзар 2, Максим Михайлов 12, Вилфредо Леон 33, Матю Андерсън 12, Андрей Ащев 3, Александър Гуцалюк 7 - Алексей Вербов-либеро (Виктор Полетаев, Сергей Багрей, Евгений Сивожелез 1, Иван Демаков 2, Алексей Кулешов 3)
Старши-треньор: Владимир Алекно.