Лукойл Академик се справи с Рилски спортист

Шампионите от Лукойл Академик продължават без загуба от началото на сезона в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер възпитаниците на Тони Дечев се наложиха при визитата си на Рилски спортист (Самоков) с 83:71 в двубой от VI кръг на родното първенство.

Най-резултатен за „студентите” беше Филип Виденов с 22 точки, Желко Шакич се отличи с „дабъл-дабъл” – 19 точки и 11 борби, а Филип Барович и Бранислав Ратковица завършиха съответно с по 15 и 13 точки.

Тристан Кери вкара 17 точки за Рилецо, а Златин Георгиев и Антъни Гуджино добавиха съответно по 13 и 11 точки.

Двубоят започна с размяна на успешни атаки и към двата коша, като отборите си размениха лидерството на няколко пъти, а разликата в нито един момент не премина границата от две точки. Все пак, в последните 120 секунди на периода „студентите” затегнаха защитата, а в нападение Виденов и Барович вкараха и изведоха Лукойл напред със 17:13.

До почивката възпитаниците на Тони Дечев определено стояха по-добре на терена, като не срещнаха особени проблеми да задържат лидерството, а тройка на Ратковица в последната секунда на първото полувреме донесе и по-голям аванс за шампионите – 41:33.

В началото на третата част домакините от Рилки спортист се опитаха да намалят пасива си, но очевидно забравиха да играят в защита и това им изигра лоша шега. Възпитаните на Росен Барчовски направиха няколко пропуска, а под другия кош Иванов и Минков се разписаха от тройката и 1:41 минути преди края на частта разликата вече бе 19 точки в полза на Академик – 62:43. Все пак, в оставащото време играчите на Рилецо се активизираха и благодарение на Веселинов, Милов и Търнър, домакините стопиха пасива си и съхраниха дори и минимални шансове за обрат – 50:62.

Възпитаниците на Тони Дечев демонстрираха отлична организация в началото на заключителните десет минути, която им позволи да спрат поредния опит на съперника за обрат. Освен това, 4:11 минути преди края разликата отново скочи до 16 точки след два отлични пробива на Филип Виденов – 78:62. Случаващото се на терена определено не се отрази добре на домакините, които не сътвориха нищо запомнящо се до финала и последния съдийски сигнал прозвуча при 83:71 в полза на „студентите”.

Рилски спортист – Лукойл Академик 71:83 (13:17; 20:24; 17:21; 21:21)

Рилски спортист: Търнър 10, Кери 17, Георгиев 13, Веселинов 6, Петрос (Иванов 7, Бързаков, Гуджино 11, Бозов, Милов 2, Тодоров 2, Киров 3)

Лукойл Академик: Шакич 19, Ратковица 13, Банев, Тимбърлейк 6, Виденов 22 (Илиев, Минков 3, Грозев, Великов, Иванов 3, Барович 15, Димитров 2)