Тренто взе дербито с Пиаченца, Георги Братоев в игра

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе националния разпределител на България Георги Братоев, записа трета победа в местната Суперлига. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев надиграха вкъщи категорично ЛПР (Пиаченца), чийто капитан е Христо Златанов, с 3:0 (25:21, 25:18, 25:14) в последния мач от междинния 4-и кръг, игран късно снощи пред около 2500 зрители в зала "Пала Тренто".

Така трентинци са на 3-о място във временното класиране с 9 точки след 3 победи и 1 загуба, с колкото е и 4-ия Перуджа. "Червено-белите вълци" пък са 9-и с 3 точки след 1 победа и 3 загуби. В следващия редовен 5-и кръг шампионите от Тренто са гости на КМК (Романя), докато Пиаченца отново гостуват, но този път на силния тим на Калцедония (Верона). Срещите са в неделя (15 ноември) съответно от 19,00 и 13,00 часа българско време.

След равностойното начало на първия гейм домакините поведоха с 8:6 след две отлични блокади на Себастиан Соле и Филипо Ланца. Постепенно Пиаченца обърна до 12:10 в своя полза след два аса, първо на легендарния Самуеле Папи, а след това на словашкия национал Емануел Кохут. Трентинци веднага направиха нов обрат за 13:12 след няколко силни изяви на Ланца. Разликата нарасна до 19:16 след ас на Олег Антонов и контра на гръцкия диагонал Митар Джурич. Преднината на шампионите продължи да расте до 23:18 и в крайна сметка Тренто взе гейма с 25:21 след атака през центъра на Соле. В началото на втората част момчетата на Радо Стойчев бързо поведоха с 3:0 и 8:5 благодарение на отличната игра на блокада и начален удар на Соле. Разликата се запази до 12:9, след което нарасна до 15:9 след няколко добри отигравания на младия разпределител Симоне Джианели и Олег Антонов. Постепенно Пиаченца успя да стопи изоставането си до 15:18 след силна игра на Христо Златанов. Тренто моментално си върна преднината при 21:15 след ас на Антонов и две атаки на Митар Джурич, след което затвори спокойно гейма в своя полза при 25:18 след нова директна точка от сервис, този път на Ланца. Третият гейм тръгна отлично за трентинци, които дръпнаха с 6:1 след силна игра на Филипо Ланца. Преднината на Тренто продължи да расте до 11:3, 15:8 и 20:11, за да се стигне до крайното 25:14 и 3:0.

Георги Братоев влезе за по малко като резерва за Тренто във втория и третия гейм. Много силен мач за трентинци изигра Филипо Ланца, който заби 19 точки (2 блока, 2 аса, 58% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) за победата и бе определен за най-полезен играч (MVP) на мача. Страхотен мач за Перуджа изигра сръбската звезда Александър Атанасийевич, който бе над всички и заби 33 точки (1 блок) за победата. От друга страна Еър Злати влезе като резерва за Пиаченца във втория гейм и остана на терена в третата част. Той не успя да се разпише с нито една точка, но се отчете с 36% позитивно и 9% перфектно посрещане. Сърбинът Дражен Лубурич стана най-резултатен с 10 точки (48% ефективност в атака), а Самуеле Папи успя мина котата от 8000 точки (б.р. в редовния сезон и плейофите в Италия), след като завърши с 3 точки (1 ас, 29% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане) и вече има 8001.

ДИАТЕК (ТРЕНТО) - ЛПР (ПИАЧЕНЦА) 3:0 (25:21, 25:18, 25:14)
ТРЕНТО: Симоне Джианели 1, Митар Джурич 11, Филипо Ланца 19, Олег Антонов 7, Симон Ван Де Вуурде 4, Себастиан Соле 11 - Масимо Колачи-либеро (Карло Де Анджелис, ГЕОРГИ БРАТОЕВ, Тициано Мацоне, Даниеле Мацоне 1)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ПИАЧЕНЦА: Мануел Косчионе 1, Дражен Лубурич 10, Джон Перин 8, Самуеле Папи 3, Емануел Кохут 4, Лука Тенкати 4 - Лорис Мания-либеро (Тайс Тер Хорст 4, Стефано Патриарка 6, Мигел Родригеш, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ)
Старши-треньор: Алберто Джулиани.

Снимки: Марко Трабалца, trentinovolley.it