Щастлив гол сгря унгарските души в норвежкия студ (видео)

Унгария победи с 1:0 Норвегия като гост в първия от баражите за Евро 2016. Гола за гостите вкара дебютантът Ласло Клайхайстер в 26-ата минута. По този начин съставът на Бернд Щорк направи голяма крачка към първото си класиране на финали на голямо първенство от 30 години насам. Норвежците бяха по-активният отбор в студената вечер в Осло, но пропуснаха няколко чисти положения, а в 88-ата минута гредата им попречеи поне да изравнят.

И двата тима завършиха на трето място в своите квалификационни групи, а скандинавците дори бяха съперник на България в пресявките и на два пъти победиха родните национали.

Мачът на "Улевал" започна с минута мълчание в памет на бившия унгарски национал Мартон Фулоп, който почина от рак по-рано днес.

Норвежците направиха само една промяна в състава си в сравнение със загубата от Италия с 1:2 в последната си квалификация. След контузия се завърна левият бек Том Хьогли, който зае мястото на Хайтам Алеесами. Атаката на домакините се водеше от Александер Сьодерлунд, а най-близо до него действаше Маркус Хенриксен.

Гостите започнаха с двама чисти нападатели в лицето на Адам Салай и Крищиян Немет, а Балаш Джуджак и Ласло Клайнхайстер атакуваха по фланговете.

Норвегия можеше да поведе още в 3-ата минута, когато Хенриксен намери прекрасно в наказателното поле Пер Килян Шелбред, но неговият удар беше спасен от ветерана Габор Кирали. Унгарците отвърнаха с изстрел на Клайнхайстер, париран от Ниланд.

Домакините привидно имаха инициативата, но в 26-ата минута се оказаха догонващи в резултата. Отново Клайнхайстер беше на точното място и наглед безобидният му удар се оказа неспасяем за Ниланд. Стражът на Норвегия докосна топката, но не успя да я отклони от пътя й и Унгария поведе.

Малко по-късно Сьодерлунд пропиля шанс за изравняване. Таранът на норвежците се озова на добра позиция, но стреля твърде слабо и не затрудни Кирали. До почивката Шелбред и Хенриксен също се разминаха с гола, а Акош Елек с глава можеше да удвои преднината на маджарите, но стреля не уцели вратата.

През второто полувреме домакините се настаниха трайно в противниковата половина, но атаките им бяха лишени от острота и чисти положения пред вратата на Кирали бяха малко. В 65-ата минута Елабделауи получи жълт картон за симулация в наказателното поле на Унгария. Появата на още един нападател в лицето на Маркус Педерсен не доведе до повече голови положения. Чак в 73-ата минута пред нападателя на Стрьомсгодсет се откри възможност да изравни, но Кирали спаси удара му с глава.

В края на мача скандинавците обсадиха наказателното поле на Унгария и в 88-ата минута само липсата на късмет ги лиши от гол. Габор Кирали със сетни сили изби изстрел на Стефан Йохансен, а отскочилата топка беше посрещната от Хеланд, който уцели напречната греда.

За последно двата тима се бяха срещали в контрола в Будапеща през 2011 година и Норвегия се наложи с 2:0. Общият баланс помежду им вече е 5 победи за скандинавците, 5 равенства и 9 успеха за Унгария. Последната победа на маджарите преди днес срещу този съперник датираше от 1982 година.