Ето къде са корените на епидемията от контузии в Мадрид и Барса

Ето къде са корените на епидемията от контузии в Мадрид и Барса

Лионел Меси си разбива коляното. Гарет Бейл подновява скъсването на мускул в прасеца. Карим Бензема къса два бедрени мускула, освен че е разбит от своите „приятели”. Андрес Иниеста също не издържа. Хамес Родригес е смачкан от перуанците. Дори чудесните вратари на двата гранда – Кейлор Навас и Клаудио Браво, не издържат на изнурителния маратон от мачове. Реал Мадрид и Барселона могат да представят цял отбор от нескончаемата листа от паднали в боя, откакто започна сезонът през юли. „Белите” натрупаха 12 контузени и 17 контузии, „лос асулграна” – 13 контузени и също 17 контузии като във вечния враг.

Рафаел Бенитес и Луис Енрике са разтревожени, стреснати. Не знаят какво повече да сторят. Обръщат се към резервите, не рискуват с претоварване на титулярите, а смените също прегряват от толкова усилия. Сержи Роберто, Адриано, Дъглас, Томас Вермален, Матео Ковачич, Пепе и Алваро Арбелоа също не издържат на толкова изцеждане. Защо? Липсата на подходяща предсезонна подготовка е в основата на тази епидемия, а лишаването от този период на мускулно подсилване води до натрупване на дефекти в менажирането на съставите – резултат от налагането на търговския над спортния интерес.

Можем да изразим една отправна точка, за да разберем това натрупване на контузии при грандовете: футболът вече не е спорт. На първо място е спектакълът. А това изисква експлоатирането до откат на най-добрите актьори.

Докторите Алфонсо дел Корал и Хосе Гонсалес, които работиха за Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, извадиха пред нас една интересна аргументация, обясняваща причините за бедственото физическо състояние на всички европейски футболни грандове, а не само на двата испански.

„Причините за тази епидемия от контузии са добре диагностицирани и ги познаваме – подчертава Дел Корал. – Първата е, че големите клубове разбиха на пух и прах основния закон, че всеки спортист трябва да има време за подготовка и време за състезание. Днес футболистите не правят този месец предсезонна подготовка за добиването на нужната сила за целия сезон. Преди години при Фабио Капело правехме лагери в планината и отборът се посвещаваше на придобиването на мощ и издръжливост на голяма надморска височина: показателите на червени кръвни телца нарастваха и до мускулите достигаше повече кислород. Сега летните търговски турнета не позволяват свършването на нужната подготвителна работа. Маркетингът е на първо място и футболистите започват сезона, без да са добре подготвени.”

Някогашният доктор на Реал Мадрид предупреждава и за друг фундаментален проблем: „На второ място трябва да се изтъкне увеличеният брой мачове в Шампионската лига, първенството и за националните отбори. Това значи, че професионалните футболисти не могат да тренират и по време на сезона. Играят на всеки три дни и тези два дни между мачовете се посвещават само на възстановяване, а отделно пътуванията извеждат умората до най-висша степен.”

Дел Корал показва и трети решаващ проблем: „Футболистите се нуждаят от минимум 72 часа, за да се възстановят от всяко усилие, а много пъти не успяват да получат този период за почивка, особено на лагерите на националните си отбори, където дългите полети и рекламните задължения оставят играча без възможност да си поеме дъх. Така се получава изтощението и крайният резултат е контузията.”

Симптоматично е, че мнозинството отсъствия на играчи на Мадрид и Барса са заради дълготрайни контузии. „Плащат прескъпо за усилието си – предупреждава Хосе Гонсалес, който задълбочава темата за първичната грешка. – Предсезонната подготовка на футболиста не е адекватна, защото на първо място са финансовите фактори, печеленето на пари от летни турнета. Не критикувам, защото клубовете се нуждаят от пари и разбирам това, ала те вече знаят какво предстои да ги връхлети. Оттук насетне пътуванията са следващият фактор, който разбива почивката на играча. Мнозина ми казват сега, че когато се събудят, не знаят в коя страна са спали, нито в кой хотел. Загубили са естествения си биоритъм, ритъма сън – будност. И това значи, че надмощие взима умората.”

Някогашният доктор на Атлетико сочи, че целият процес до контузията е ясен и предсказуем: „Няма подготовка, джетлагът от пътуванията изцежда професионалния футболист и претрупването на мачове представлява третият важен елемент в този проблем. Заедно с тях трябва да се посочат промените в диетата, различните настилки на терена и преумората от рекламни ангажименти на играчите. Когато тези фактори налетят, се затваря един негативен цикъл за футболиста. Смяната на тренировъчните модели при отиване в националните отбори също е решаваща. Не бива да се форсират играчите. За това трябва да бъде похвален Висенте дел Боске. Една от причините за неговия успех е, че не форсира националите, умее да ги дозира. Това не се случва в други национални отбори. И мнозина окапват.”

Списъкът с отсъстващи в Мадрид и Барса е тревожен. Повечето звезди не издържаха на натиска върху мускулите си. Тринайсетте контузени от Барселона са натрупали общо 377 дни отсъствие, макар че се знае, че Рафиня ще увеличи сам тази цифра с още 90 минимум. Дванайсетте пострадали от „белите” имат вече 352 дни без поява в игра. Общо за двата гранда цифрата е 729 дни. Ще видим кои ще оцелеят до Класиката на 21 ноември.

Томас Гонсалес-Мартин, „АВС”

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти