Йего и Влодарчик №1 в света в хвърлянията

Джулиъс Йего и Анита Влодарчик спечелиха най-много гласове в категорията хвърляния в анкетата на IAAF за Атлет и Атлетка №1 в света за годината. Кениецът Йего спечели световната титла в хърлянето на копие в Пекин с рекорд на Африка от 92.72 м. Така той излезе на трето място в световната ранглиста за всички времена.

Влодарчик пък доминираше през целия сезон в сектора за хвърляне на чук. Тя спечели всичките си 11 състезания, включително и световната титла в Пекин. По-рано през сезона тя стана и първата жена с резултат над 80 метра в хвърлянето на чук, след като постави световен рекорд от 81.08 м в Полша през август.

Миналия месец протече първият етап от номинациите. IAAF проведе допитване между Семейството на IAAF - членовете на Съвета на IAAF, националните федерации, членовете на комисии и комитети към IAAF, директорите на турнири, мениджъри, топатлети, журналисти, спонсори. Те трябваше да посочат по един мъж и една жена във всяка от деветте категории: спринтове, препятствия, средни и дълги бягания, шосейни бягания, спортно ходене, скокове, хвърляния, многобой и бягане в пресечена местност.

Водачите в останалите категории ще бъдат обявени в следващите дни. Тримата финалисти за Атлет и Атлетка №1 в света ще бъдат съобщени на 17 и 18 ноември, а победителите ще станат ясни на 28 ноември.