Атанасийев избухна с 33 точки! Тренто с първа загуба след 1:3 от Перуджа в дербито на Италия

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе националния разпределител на България Георги Братоев, допусна първа загуба в местната Суперлига. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев отстъпиха като гости на Сър Сейфти Конад (Перуджа), с българския разпределител Добромир Димитров, с 1:3 (22:25, 25:20, 25:27, 13:25) в дербито на 3-ия кръг, играно тази вечер пред близо 3500 зрители в зала "Пала Еванджелисти".

Така трентинци имат 6 точки във временното класиране след 2 победи и 1 загуба, с колкото е и Перуджа. В следващия 4-и кръг шампионите от Тренто ще са домакини на ЛПР (Пиаченца), чийто капитан е Христо Златанов, докато Добри Димитров и съотборниците му са гости на КМК (Романя). Срещите са съответно в четвъртък (12 ноември) и сряда (11 ноември) от 21,30 часа българско време.

Двата отбора започнаха напълно равностойно в първия гейм и със силна изяви на блокада, което продължи до 12:11 за трентинци. Последваха няколко отлични сервиси на сръбската звезда Александър Атанасийевич и Перуджа обърнаха до 15:14 в своя полза. Разликата леко нарасна до 19:17 след контра на Атанасийевич. Последва равенство при 20:20, но домакините отново дръпнаха при 23:21. В крайна сметка "червените дяволи" взеха гейма с 25:22 след грешка на Филипо Ланца от Тренто. Домакините от Перуджа тръгнаха силно и във втората част, като поведоха с 5:3 и 8:6 чрез Александър Атанасийевич. Тренто успя да изравни при 10:10 след две последователни блокади на аржентинския център Себастиан Соле. Шампионите дори дръпнаха с 16:15 след атака през центъра на белгиеца Симон Ван Де Вуурде. Разликата постепенно нарасна до 19:16 и 22:18 след чудесни атаки на Филипо Ланца. Момчетата на Радо Стойчев спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:20 след грешка от сервис на Атанасийевич.

В началото на третия гейм Тренто поведе с 6:4, но след серия от силни сервиси на германския национал Кристиян Фром, включително и два аса, Перуджа обърна до 9:6 в своя полза. Прекъсването, което поиска Радо Стойчев, даде ефект и постепенно обърна резултата до 15:14 в своя полза след силни изяви на Филипо Ланца и Симон Ван Де Вуурде. Равностойната игра между двата тима продължи до 17:17, 20:20, за да се стигне до 24:24. От едната страна на мрежата изпъкваше Александър Атанасийевич, а от другата Ланца. Все пак Перуджа успя да измъкне гейма с 27:25 след контра на Атанасийевич. Волейболистите от Перуджа се възползваха от момента и бързо поведоха с 9:2 в четвъртата част, като се възползваха от проблемите на Тренто на контраатака. Въпреки усилията на трентинци, домакините запазиха преднината си до 16:7, след което спечелиха гейма с разгромното 25:13 благодарение на Атанасийевич, а с това и мача с 3:1.

Георги Братоев и Добри Димитров влязоха за по малко като резерви за своите отбори. Най-полезен за Тренто стана гръцкият диагонал Митар Джурич с 21 точки (1 блок), а Филипо Ланца добави 15 точки (1 блок), но и това не бе достатъчно за успеха. Страхотен мач за Перуджа изигра сръбската звезда Александър Атанасийевич, който бе над всички и заби 33 точки (1 блок) за победата.

СЪР СЕЙФТИ КОНАД (ПЕРУДЖА) - ДИАТЕК (ТРЕНТО) 3:1 (25:22, 20:25, 27:25, 25:13)
ПЕРУДЖА: Лучано Де Чеко 4, Александър Атанасийевич 33, Кристиян Фром 12, Денис Калиберда 11, Емануеле Бирарели 11, Симоне Бути 3 - Андреа Джови-либеро (ДОБРОМИР ДИМИТРОВ, Йоргос Цумакас, Фабио Фанули)
Старши-треньор: Даниел Кастелани
ТРЕНТО: Симоне Джианели 5, Митар Джурич 21, Филипо Ланца 15, Олег Антонов 5, Симон Ван Де Вуурде 7, Себастиан Соле 10 - Масимо Колачи-либеро (Карло Де Анджелис, ГЕОРГИ БРАТОЕВ, Даниеле Мацоне)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.

Снимки: Марко Трабалца, trentinovolley.it