Мао Асада и Хавиер Фернандес с победи в "Гран При" на Китай

Трикратната световна шампионка Мао Асада (Япония) се завърна на леда и спечели титлата при жените на третия турнир за сезона от сериите "Гран При" по фигурно пързаляне в китайската столица Пекин. Японката беше начело след кратката програма и въпреки че получи трета оценка за волната събра сбор от 197.48 точки и завоюва златния медал. Втора остана друга японка Рика Хонго със 195.76 точки, която получи най-висока оценка за волната програма, в която направи седем тройни скока.

Рускинята Елена Радионова, носителка на бронзовия медал от световното първенство, завърши на трето място със 184.28 точки. Тя се изкачи от шеста до трета позиция, след като съдиите й дадоха втора оценка днес. Този турнир е първи старт за Гран При за Асада от декември 2013 година насам. Олимпийската вицешампионка от 2010 година съобщи през май, че ще се завърне в спорта след едногодишна почивка. Асада направи троен аксел, но падна във втората част на програмата си след изпълнение на комбинация от два тройни скока.

"Не съм доволна от представянето си днес", каза Асада. Японката спечели златния медал на финала на Гран При сериите в Сочи през 2013 година, както и турнирите в Китай и Япония същата година. След това тя си взе почивка от 12 месеца. При танцовите двойки трикумфираха световните и европейски шампиони за 2014 година Анна Капелини и Лука Ланоте (Италия) със 173.30 точки. На второ място са световните вицешампиони Медисън Чок и Евън Бейтс (САЩ) със 169.16 точки, следвани от Елена Илиних и Руслан Жиганшин (Русия) със 159.00 точки.

Световният шампион Хавиер Фернандес от Испания спечели титлата при мъжете. Фернандес, който дебютира в сериите този сезон, събра сбор от 270.55 точки. Втори с 261.23 точки е световният шампион за юноши Боян Цзин от Китай, следва от сънародника си Хан Ян с 230.33 точки. Цзин имаше амбициозна волна програма с планирани четири четворни скока, но падна след три от тях.

Руснакът Сергей Воронов, бронзов медалист от европейското първенство, остана на пета позиция с 222.17 точки. При спортните двойки победители станаха европейските шампиони Юко Кавагути и Александър Смирнов от Русия с 216.00 точки. Втори и трети са представителите на домакините съответно световни вицешампиони Вънцзин Сюй и Цун Хан (Китай) с 215.62 точки и световните шампиони за юноши Сяоюй Юй и Ян Цзин (Китай) със 197.75 точки.