Рилски спортист излъга Левски 2014 насред София (ГАЛЕРИЯ)

Отборът на Рилски спортист (Самоков) спечели дербито на V кръг в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер се наложи при гостуването си на Левски 2014 със 75:74 в двубой, който се игра в столичната зала "Триадица".

Най-резултатен за победителите беше Франк Търнър с 21 точки, Йордан Бозов отбеляза 15 точки, а Кори Петрос се отличи с "дабъл-дабъл" - 14 точки и 10 борби.

За столичани най-резултатен беше Алекс Симеонов с 22 точки, Христо Николов завърши с 13 точки и 8 борби, а Павел Иванов и Тейлър Лейзър вкараха съответно по 11 и 10 точки.

Гостите от Самоков започнаха по-добре двубоя и поведоха с 4:0, но след това играчите на Рилецо пропуснаха на няколко пъти от чисти позиции, а за Левски, след близо две минути игра, се отличи Христо Николов с тройка.  В следващите минути играта вървеше при разменено надмощие, след като първо играчите на Рилецо успяха да поведат с 4-5 точки, но след това Левски стигна до обрат благодарение на Симеонов и Николов за 20:16 след десет минути игра.

Самоковци бързо наваксаха изоставането си и отново поведоха в началото на вторите десет минути, след като използваха максимално добре грешките на съперника си за 23:22. Както и през първата четвърт, баскетболистите и на двата отбора водеха сериозна битка за всеки сантиметър от терена, което даде отражение и върху качеството на играта. Самоковци успяха да задържат крехката си преднина до последните секунди на първото полувреме, но в самия край Павел Иванов направи отличен пробив и изведе Левски напред – 37:36 на почивката.

Петрос вкара две точки за Рилски спортист в началото на третия период, след което и двата отбора направиха пропуски при стрелбата от средно и далечно разстояние и резултата остана непроменен – 38:37 за гостите. Възпитаниците на Росен Барчовски успяха по-бързо да влязат в ритъм, а четири безответни точки на Гуджино доведе до една от най-големите разлики в мач до този момент – 43:37. Това принуди Ники Господинов да вземе прекъсване, а след кратката почивка домакините буквално се преобразиха и това доведе до нов обрат – 47:46 след хубави атаки и точни стрелби на Хаджирусев, Иванов и Симеонов. До края на частта играта вървеше кош за кош и след 30 минути столичани водеха с една - 57:56.

Сашо Янев наниза тройка на самия старт на заключителната четвърт, но след това неточните отигравания и под двата коша отново взеха превес и над две минути резултатът остана непроменен – 60:56. Играчите на Рилски спортист отново се ориентираха по-добре в ситуацията и за пореден път стигнаха до обрат чрез Бозов и Георгиев – 62:61. В следващите минути двата отбора си размениха лидерството на няколко пъти, като интригата се запази буквално до последните секунди. Франк Търнър наниза тройка и изведе самоковци напред – 73:70 при само 23.3 секунди до края, а в оставащото време рулетката на наказателните удари отреди победата за Рилски спортист – 75:74.

Левски 2014 – Рилски спортист 74:75 (20:16; 17:20; 20:20; 17:19)