Лукойл Aкадемик с драматична първа победа за Купата на ФИБА Европа

Българският шампион Лукойл Академик записа първа победа в група "Н" на турнира за Купата на ФИБА Европа, след като се наложи изключително драматично при домакинството си на естонския вицешампион Калев с 80:78 след тройка в последната секунда.

Най-резултатен за „студентите” беше Филип Виденов с 23 точки, включително и победната тройка, Желко Шакич се отличи с „дабъл-дабъл” – 16 точки и 12 борби, а Павлин Иванов добави 15 точки.

Двата отбора записаха по няколко пропуска на сметките си в началото на срещата, а резултатът бе открит от гостите чрез Блум след близо две минути игра. Само няколко секунди по-късно Виденов направи отличен пробив и изравни, но в следващите минути нападението на „студентите” определено не вървеше, докато за гостите Сок и Арбет нанизаха тройки и разликата скочи до осем точки. Случващото се на терена определно стресна българския шампион, който значително подобри представянето си и стигна до пълен обрат – 14:12, като с основна заслуга бяха Ратковица и Виденов, но в заключителните 60 секунди на първата част Рейли-Рос се развихри и върна лидерската позиция на Калев -  19:16.

Втората четвърт стартира отлично за Академик, след като влезлият в края на първия период Павлин Иванов вкара пет поредни точки, с което резултатът отново бе изравнен – 21:21. Последва нова серия от пропуски и под двата коша, след което гостите от Калев се ориентираха добре в ситуацията, докато баскетболистите на Лукойл се пропукаха сериозно в защита и нападение, което доведе и до двуцифрена разлика в полза на гостите – 37:25. Българите се събудиха след близо три минути без кош с две тройки и пробив на Филип Виденов, но в края на полувремето Сок също се разписа от далечно разстояние и след 20 минути Лукойл Академик изоставане с десет точки – 35:45.

Баскетболистите на Калев бяха по-концентрирани в началото на второто полувреме, като използваха всяка грешка на съперника и разликата продължи да се покачва – 40:55. Момчетата на Тони Дечев се събудиха в средата на частта и 50 секунди преди края на периода бяха само на четири точки зад съперника – 57:61 след нова бомба на Виденов, като този резултат се запази след 30 минути игра и всичко остана да се решава в заключителната последна четвърт.

Подемът в играта на българския шампион продължи и в началото на последната четвърт, а Шакич и Великов бяха безпощадни за 63:63. Точно в този момент, реферите решиха да напомнят за себе си и свириха много спорно техническо нарушение на Великов, но и това не повлия на нашите момчета, а Павлин Иванов бе под пара и с шест поредни точки изведе Лукойл отново напред - 71:70. Точно в този момент възпитаниците на Тони Дечев отново загубиха концентрация и позволиха на Сок и компания да достигнат нов обрат – 76:71 при четири минути до финалната сирена.

В оставащото време „студентите” дадоха всичко от себе си, за да се доберат до обрат, като този път късметът бе изцяло на страната на родните шампиони, след като Филип Виденов наниза тройка буквално със сирената и поднесе победата на Лукойл Академик – 80:78

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - КАЛЕВ 80:78 (16:19; 19:26; 22:16; 23:17)