Сърцат Рилски не успя да спре беларуската си прокоба

Рилски спортист (Самоков) показа много сърцата игра и навакса изоставане от 21 точки, но не издържа в края и записа втора загуба в турнира за Купата на ФИБА Европа. У дома в “Арена Самоков” воденият от Росен Барчовски отбор отстъпи с 88:97 на шампиона на Беларус Цмоки (Минск) и така продължи негативната си серия срещу този съперник.

Предишният случай, в който двата тима играха един срещу друг в евротурнирите бе през сезон 2013/2014, а тогава в двубоите от несъществуващия вече турнир Юрочалъндж българите загубиха два пъти.

Днешната среща започна кошмарно за Рилски, след като гостите бързо напипаха правилния  ритъм в нападение и поведоха с 4:17 след само пет изиграни минути. Рилски намали разликата до 12:17, но след една част губеше с двуцифрена разлика - 16:26.

Водени от бившите звезди на самоковския тим Бранко Миркович и Джъстин Грей, играчите на Цмоки контролираха играта и през втората четвърт, а най-голямата им преднина бе 21 точки - 20:41. Все пак до почивката Рилецо свали пасива си до 36:51.

В началните минути на второто полувреме домакините показаха съвсем различно лице. Йордан Бозов и Тони Гуджино се разиграха, а останалите им съотборници също взеха пример и така Рилски поведе за първи път в мача точно 96 секунди преди края на третия период - 66:65. Тройка на Тристан Кери със сирената пък фиксира резултата на 69:65 след 30 изиграни минути, но домакините получиха сериозен удар, след като Франк Търнър се контузи.

Двата тима си размениха лидерството по веднъж след започването на последната част, но серия от 9-0 отново даде преднина на гостите - 74:82, а в оставащите шест минути до края българите не намериха сили  да довършат започнатото през третата четвърт и отстъпиха с 88:97.

Най-опитният в редиците на българския тим бе над всички - Йордан Бозов завърши с 23 точки, 5 борби и 2 асистенции. Тони Гуджино вкара 17 точки, Франк Търнър бе на крачка от “дабъл-дабъл” с 16 точки и 9 асистенции, докато Тристан Кери се оттегли с 14 точки.

Антъни Хилиърд поведе гостите с 21 точки, докато Джъстин Грей се включи силно от пейката с 18 точки и 6 борби. Гарет Стъц и Бранко Миркович добавиха съответно 13 и 12 точки, като Миркович направи и 7 завършващи подавания.

РИЛСКИ СПОРТИСТ - ЦМОКИ (МИНСК) 88:97 (16:26, 20:25, 33:14, 19:32)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Франк Търнър 16, Тристан Кери 14, Златин Георгиев 7, Тони Гуджино 17, Кори Петрос 9 (Любомир Киров 2, Йордан Бозов 23, Тодор Тодоров, Дарин Иранов, Веселин Веселинов)

ЦМОКИ (МИНСК): Бранко Миркович 12, Антъни Хилиърд 21,  Аляксандър Кудрауцау 10, Иван Мараш 11, Гарет Стъц 13 (Джъстин Грей 18, Павел Улянко 7, Аляксей Лашкевич 2, Виталий Лютич 3, Дзмитри Паляшчук)