Илия Лалов очаква още квоти на атлетите за Параолимпиадата в Рио

Отлично се представиха българските състезатели на Световното първенство по лека атлетика за спортисти с увреждания в Доха (Катар). Националите ни спечелиха три златни, един сребърен и три бронзови медала. Общо девет българи (шестима мъже и три жени), се включиха в състезанията. Стела Енева взе злато на гюле и сребро на диск в категория F57, Мустафа Юсеинов стана шампион на копие в категория F55, а Ружди Ружди триумфира на гюле в категория F55.

Бронзови медали на гюле в категория F55 и на копие в категория F56 заслужи Даниела Тодорова, а трети на диск в категория F42 завърши Дечко Овчаров.

Общо 1230 лекоатлети с увреждания (803 мъже и 427 жени), се състезаваха в 212 дисциплини на шампионата. Представителите на Китай, които бяха с най-многобройната група от 79 спортисти, завършиха на първо място в класирането по медали с 41 златни, 26 сребърни и 18 бронзови. Атлетите на Русия останаха втори, а състезателите от САЩ са трети.Отборът на България, който бе с една от най-малобройните делегации, завърши на 20-то място.

Шампионите и медалистите заедно с техните треньори и ръководители дадоха специална пресконференция в Пресклуб "България", на която споделиха своите впечатления от първенството и бъдещите си планове, свързани със спечелването на квоти за Параолимпийските игри в Рио 2016.
Председателят на Параолимпийската асоциация в България Илия Лалов уточни, че за подготовка на един здрав състезател се отпускат 16 000 лв, а на спортист с увреждания – 8000 лв. А разходите на атлетите с увреждания са много по-големи.

"Всяка година става все по-трудно да се печелят медали. Другите отбори имат скъпи инвалидни колички и протези – от 20 000 евро нагоре. Промениха коефициентите и сега на Параолимпийските игри спортистите с повече и по-тежки увреждания нямат шанс да спечелят медали. Което не е справедливо. На нашите треньори им отнеха надбавките към пенсиите, които получават треньорите на здравите спортисти, спечелили медали от Олимпийски игри. Но нашите спортисти и треньори продължават да работят, въпреки всички трудности. Най-много се радвам, че на Световното първенство в Катар всичките ни атлети си подобриха резултатите. Очаквам да спечелим още квоти в леката атлетика, вече имаме квота в спортната стрелба, надявам се да имаме и в тениса на маса”, заключи Илия Лалов.

Снимка: bgswim.info

ФОТОГАЛЕРИЯ от завръщането на българските параолимпийци ТУК!!!