Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16) 1:0

Голмайсторите на "сините" водят Левски напред (видео+галерия)

Лидерът в "А" група Левски продължава с доброто си представяне. "Сините" надвиха напълно заслужено с 2:0 Монтана при гостуването си на стадион "Огоста" в мач от 14-ия кръг на първенството. Попаденията отбелязаха голмайсторите на тима Роман Прохазка (45-дузпа) и Божидар Краев (71), които вече имат по четири попадения този сезон в шампионата.

18-годишният талант продължава с добрите си изяви. Той първо спечели дебютната дузпа за "сините" за 2015/2016 година, която словашкия халф реализира, а след това вкара своя 15-и гол в мач № 40 за Левски във всички турнири и 10-и в "А" група.

Друга водеща фигура на столичани - Боян Йоргачевич, с отличен рефлекс спаси вратата си за евентуално изравняване, а секунди по-късно се стигна до второто попадение, което донесе новите три точки на тима.

Монтана загуби от Левски с 0:2 Успехът е осми за 26-кратните шампиони на България, които вече имат 28 точки и дръпнаха на четири пред Литекс и Лудогорец. Домакините пък записаха четвърта поредна загуба и останаха на девето място с 12 точки.

Стойчо Стоев заложи на най-доброто в момента, като Аймен Белаид започна въпреки проблемите през предните дни.

Първата опасност бе в 17-ата минута, когато Костадинов стреля в аут. Прохазка центрира от фаул, Хубчев изби с глава в краката на Костадинов, който не успя да я прати във вратата. Срещата се играеше на бавни обороти на много лош терен, който не позволяваше комбинативен и скоростен футбол.
В 27-ата минута Краев изпусна отличен шанс. Младокът излезе сам срещу Христо Иванов, но прати топката над горната греда след удар от няколко метра.

Балджийски стреля далеч от целта в следващата атака на домакините.
Удар с глава на Прохазка бе майсторски спасен от Илиев в 37-ата минута. Диаби с глава бе близо до попадение в 39-ата минута, когато получи подаване от Минев също с глава. Нападателят надскочи Георгиев, но прати топката на сантиметри от лявата греда.

Монтана загуби от Левски с 0:2 В последната минута на първата част Божидар Краев бе свален в наказателното поле от Пашов при центриране отдясно на Прохазка. Кръстев отсъди дузпа, а зад топката застана Прохазка, който хладнокръвно реализира. Интересното е, че това бе първи 11-метров удар за този сезон в полза на 26-кратните шампиони на България.

На почивката Здравко Лазаров замени Йордан Тодоров. Краев и Де Ноойер получиха жълти картони, а Илиев трябваше да се намесва след слаби удари на Краев и Костадинов.
В 65-ата минута двата отбора изпуснаха по едно чисто положение. Първо Станислав Генчев сам срещу Йоргачевич се опита да намери Балджийски, но сбърка с подаването, а след това Прохазка от малък ъгъл стреля от външната страна на гредата.

Краев с опасен удар в 67-ата минута затрудни Илиев, който спаси на два пъти. Йоргачевич с отличен рефлекс запази резултата при удар от няколко метра на Атанас Илиев. При следващата атака Божидар Краев удвои в 71-ата минута. Младокът стреля слабо, но Илиев не видя топката, тъй като Радослав Цонев бе пред него.
Интересното е, че Краев вкара и двата гола срещу Монтана при победата с 2:0 на "Герена" в първата среща, а през седмицата вкара и две попадения за Купата на България при победата с 3:1 над Несебър.

Монтана загуби от Левски с 0:2 Последваха два удара на Балджийски, но Йоргачевич спаси и запази вратата си суха за осми път през тази кампания. Атанас Курдов и Мики Орачев също записаха минути на "Огоста", но до нови попадения не се стигна.

Стоев обаче може да бъде доволен от отборната игра на своите играчи, които направиха всичко, за да продължат да бъдат на първо място.

Цифрите сочат, че Монтана няма гол вече в девет поредни двубоя срещу Левски в първенството. За последно тимът се разписа срещу "сините" при загубата с 1:3 на "Герена" на 28 ноември 2009 година. Отборът на Спасов пък остана без победа в историята си над столичани в "А" група от 16 мача, в които има едва три равенства.

Левски приема Локомотив (Пловдив) през уикенда, а Монтана отново е домакин, този път срещу Черно море.

Монтана загуби от Левски с 0:2 МОНТАНА - ЛЕВСКИ 0:2
0:1 Прохазка (45-дузпа)
0:2 Краев (70)

МОНТАНА: Христо Иванов, Георги Пашов, Асен Георгиев, Иван Михов, Христофор Хубчев, Георги Ангелов, Станислав Генчев, Йордан Тодоров, Иван Минчев, Борислав Балджийски, Атанас Илиев

ЛЕВСКИ: Боян Йоргачевич, Живко Миланов, Аймен Белаид, Максимилиан Карнер, Веселин Минев, Джереми де Ноойер, Георги Костадинов, Роман Прохазка, Мигел Бедоя, Божидар Краев, Умар Диаби

СЪДИЯ: Цветан Кръстев