И този път не се получи! Григор отново преклони глава пред Надал (видео)

Най-силният български тенисист Григор Димитров и тази вечер не успя да се пребори за първа победа срещу носителя на 14 титли от "Големия шлем" Рафаел Надал. Димитров загуби с 4:6, 6:4, 3:6 от бившия №1 в света в мач от втория кръг на турнира в Базел и записа седмо поражение от седем мача срещу левичаря от Манакор.

Срещата започна отлично за Григор, който спечели откриващото подаване на поставения под №3 в схемата Надал, а след това без особени трудности затвърди пробива за ранен аванс от 2:0. В третия гейм Григор пропусна чудесен шанс за втори пореден пробив. Българинът стигна до 0:30 в подаването на испанеца, но след това допусна някои грешки и Рафа удържа гейма, намалявайки изоставането си в резултата на 1:2. Григор обаче бе стабилен на свой сервис и сложи точка на четвъртия гейм с изключително техничен прехвърлящ удар, при който Надал само изгледа как топката тупва в полето му - 3:1. Малко след това Димитров поведе с 4:2, но в осмия гейм за първи път от началото на мача показа колебания на свой сервис. При 30:30 Димитров изкара в аут воле на мрежата и това донесе първа точка за пробив на Надал. И испанецът я реализира, след като притисна съперника си с тежък ретур и Григор загуби разиграването. Левичарят от Манакор спечели следващия гейм на нула и при 5:4 за първи път в мача излезе напред в резултата, а Григор вече трябваше да сервира за оставане в сета. Димитров обаче не успя да се справи с тази задача и още първият сетбол на Надал бе реализиран.

Втората част започна оптимистично за хасковлията, който, също както и в първия сет, взе първото подаване на противника си. При това, Димитров се пребори за пробива, след като Надал водеше с 30:0. При 30:30 Рафа допусна двойна грешка, а при следващата точка Надал не успя да върне в корта топката след удар на линията на българина и пробивът стана факт. Макар и малко трудно, Димитров затвърди пробива и поведе с 2:0. Григор обаче не спря дотук и реализира втори пробив - на 15, за да поведе с 3:0. Димитров взе следващия си гейм и авансът му във втория сет стана доста сериозен - 4:0. Григор обаче играеше на приливи и отливи днес и допусна пробив за 2:4. При 40:40 Григор изигра слаб бекхенд, който се спря в мрежата, а след това българинът направи двойна грешка и на практика подари гейма на съперника си. Последва гейм на нула за Надал и авансът на българина бе сведен до един пробив - 4:3. За разлика от първия сет обаче този път Димитров не се срина и се пребори за сета. Той първо сложи край на серията на Рафа от три поредни гейма и поведе с 5:3, а при 5:4 изглеждаше съвсем близо до спечелване на сета при 40:0. Григор пропусна първите два сетбола, но при третия Надал направи нетипичен за него лош ретур на втори сервис и втората част приключи с успех за българина.

И третият сет започна по същия начин като първите два - с ранен пробив на Григор още в първия гейм. До него се стигна, след като Надал първоначално стигна от 0:30 до 30:30, не и без известна доза късмет при една от точките, при която топката коварно пофлиртува с мрежата и тупна в полето на българина. При 30:30 обаче форхенд на испанеца отлетя далеч в аут, а след това Рафа направи двойна грешка и геймът свърши. След това Григор имаше известни затруднения в следващия гейм, в който трябваше да се спасява от 15:30. Тук обаче влезе в действие сервисът на нашето момче и Димитров взе подаването си на 30 за аванс от 2:0. В четвъртия гейм обаче Григор се пропука на свой сервис. Грешки от бекхенд на Димитров донесоха брейкпойнт на Надал при 30:40, а геймът свърши в следващата точка, при която Димитров допусна елементарна грешка при удар над глава от основната линия. Секунди по-късно Надал вече водеше с 3:2 след гейм на нула. Шестият гейм бе много тежък за българина, който трябваше да отразява две точки за пробив, но българинът издържа и с агресивна и много прецизна игра се пребори за 3:3. Силите на Димитров обаче не стигнаха за нещо повече и Надал реализира пробив за 5:3. Григор даде всичко от себе си, за да удължи мача и в деветия геймсе пребори за две точки за пробив, но Надал ги отрази, а при мачбол за испанеца Димитров изкара топката в аут и двубоят приключи.

На 1/4-финалите Надал ще играе с победителя от мача между хърватина Марин Чилич и руснака Теймураз Габашвили.