Финландци разбиха Рилецо с 18 тройки

Вторият български представител в турнира за Купата на ФИБА Европа също започна участието си в надпреварата с поражение. Рилски спортист (Самоков) отстъпи при гостуването си на финландския шампион Катая Баскет, като през целия двубой бе в ролята на догонващ в резултата, за да се стигне до финалните 16 точки разлика в полза на скандинавците - 76:92.

Домакините вкараха двойно повече тройки от българския тим - фантастичните 18 срещу 9 за Рилецо. Баскетболистите на Катая сполучиха при 18 от общо 48 опита, докато българите приключиха с 9 успешни от общо 26 стрелби. Финландците нанизаха 35 точки още през първата четвърт на двубоя срещу само 20 за гостите, а на почивката преднината им бе още по-впечатляваща - 37:61.

Играчите на Росен Барчовски показаха по-добра игра през второто полувреме, но след 30 изиграни минути продължиха да са в позицията на догонващи, изоставайки с 56:73. Треньорът на самоковци завъртя изцяло състава си в оставащите минути, а в крайна сметка загубиха със 76:92.

Тони Гуджино бе най-добър за Рилецо с “дабъл-дабъл” от 21 точки и 17 борби. Франк Търнър добави 15 точки и 5 асистенции, Тристан Кери вкара 13 точки, а Дарин Иванов остана с 12 точки.

Американският гард Тревис Симпсън бе най-резултатен за Катая с 26 точки. Сънародникът му Ламейн Уилсън добави 22 точки, включително 6 тройки от 8 опита, а Мариус Ван Андринга завърши с 12 точки. Опитният финландски национал Теему Ранико пък направи внушителните 18 асистенции.

Следващият мач на Рилски в европейските клубни турнири е на 3 ноември в "Арена Самоков" срещу стар познайник на тима - Цмоки (Минск) от Беларус, където се подвизава Бранко Миркович.

КАТАЯ БАСКЕТ - РИЛСКИ СПОРТИСТ 92:76 (35:20, 26:17, 12:19, 19:20)

КАТАЯ БАСКЕТ: Теему Ранико 8, Тревис Симпсън 26, Карсън Десросиърс 8, Томас Скръб 10, Ламейн Уилсън 22 (Джеси Ниеми 3, Томи Хуолила 3, Мариус Ван Андринга 12, Петри Виртанен)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Франк Търнър 13, Йордан Бозов 2, Златин Георгиев 3, Тони Гуджино 21, Кори Петрос 6 (Тристан Кери 13, Георги Бързаков 2, Тодор Тодоров, Александър Милов, Дарин Иванов 12, Веселин Веселинов 2)