Лукойл Академик се срина за 10 минути в Сибир

Шампионът Лукойл Академик започна участието си в турнира за Купата на ФИБА Европа с поражение. Българският тим водеше в резултата близо 30 минути, но се срина в последната четвърт при гостуването си на Енисей в сибирския град Красноярск и така отстъпи на местния тим с 68:75.

Българите започнаха отлично и поведоха с 8:0 след две точки на Тенчо Банев и две поредни тройки на Филип Виденов. Домакините отговориха със седем безответни точки, с които намалиха до 8:7, но Лукойл Академик отново се откъсна напред и поведе с 13:7. Руснаците направиха нова силна серия и изравниха до 15:15, но “студентите” завършиха частта силно и поведоха с 23:15 след 10 минути игра.

Силно включване на Крис Минков и Димитър Димитров помогна на родния първенец да поведе с 25:15 рано през втората четвърт, а най-голямата разлика в полза на селекцията на Тони Дечев достигна 13 точки. Лукойл остана начело до почивката, но домакините от Красноярск се доближиха на само пет след две поредни тройки на Павел Спиридонов за 41:36 след едно полувреме.

През третата четвърт темпото на мача значително спадна, а двата тима започнаха да грешат често. Спиридонов отново демонстрира отличен мерник в стрелбата както от тройката, така и от средно разстояние и доближи своите на само две точки - 49:47 след малко повече от 25 изиграни минути. Лукойл все пак успя да запази водачеството и в края на тази част водеше с 53:49.

Последната част се превърна в тотален крах за Лукойл Академик. Успеваемостта в стрелбата секна, а баскетболистите продължиха лошата серия от третата част и така и не успяха да реализират от тройката през второто полувреме. Енисей поведе с 53:54 рано през заключителната четвърт и след това не изпусна лидерската позиция, за да стигне до победата със седем точки разлика - 68:75.

Филип Виденов и Желко Шакич бяха най-резултатни за Лукойл Академик с по 16 точки всеки. Чад Тимбърлейк остана с 11 точки и 8 борби, а Бранислав Ратковица се точете с 11 асистенции и 2 отнети топки, но не сполучи при нито една от петте си стрелби от игра.

Павел Спиридонов направи перфектно включване за Енисей от пейката и наниза 15 точки за 18 минути игра. Тони Тейлър остана с 14, а бившата колежанска звезда Ди Джей Кенеди приключи с 13 точки, 9 борби, 3 асистенции и 2 отнети топки.

Следващото изпитание пред Лукойл в Европа е домакинство на естонския Калев (Талин) - на 4 ноември от 20.30 часа в “Арена Ботевград”. Преди това обаче предстои и повторение на миналогодишния финал на родната НБЛ, тъй като в събота “студентите” ще приемат в Правец Балкан (Ботевград).

ЕНИСЕЙ (КРАСНОЯРСК) - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 75:68 (15:23, 21:18, 13:12, 26:15)

ЕНИСЕЙ (КРАСНОЯРСК): Тони Тейлър 14, Владимир Пичкуров, Делрой Джеймс 9, Ди Джей Кенеди 13, Тим Олбрехт 6 (Алексей Вздихалкин 10, Павел Сергеев 2, Денис Закхаров 2, Артьом Яковенко 4, Павел Спиридонов 15, Александр Павлов)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Бранислав Ратковица, Чад Тимбърлейк 11, Филип Виденов 16, Желко Шакич 16, Тенчо Банев 2 (Асен Великов 3, Крис Минков 5, Филип Барович 9, Димитър Димитров 6)