8 първи и 4 втори места за България от финалите на Champions Bowl

Изключителен успех постигнаха младите български тенисисти, които участваха във финалите на международния турнир Champions Bowl. Талантите ни спечелиха 8 първи и 4 втори места в състезанията на сингъл, като конкуренция им бяха техни връстници от Европа, Азия, Америка и Африка. Шампионатът се проведе в град Манавгат, Турция, като специфичното е, че в една възрастова група се съревноваваха деца, родени през една и съща година.

Участието на нашия отбор във възрастите до 9, 10, 11 и 12 г. се подпомогна от програмата на Министерството на младежта и спорта и БФТ "Тенисът - спорт за всички". Другите ни представители се състезваха с подкрепата на Българската федерация по тенис, като всички родни тенисисти играха с национални екипи, предоставени от ASICS.

С отличното си представяне нашите таланти завоюва и голямата шампионска купа за най-добър отбор. Настроението в тима обобщиха Тодор Енев, капитан на националния ни отбор за Купа Дейвис и Пресиян Коев, отговорник "Развитие" към БФТ, които бяха заедно с децата в Турция.

"На първо място огромно признание и благодарност към всички състезатели за себераздаването и прекрасната им игра през цялата седмица. Също така поздравления за нашите колеги Дора Р. Рангелова (ТК „Банкя“), Веселка Лазарова („ОК Спорт“) и Григор Костов (ТК „Диана“), които доказаха реномето си на изключителни професионалисти и през цялото време полагаха грижи и оказваха помощ на българските деца тук. Всички сме щастливи и доволни от постигнатите успехи, които бяха напълно заслужени. Реално имаме шампиони в 8 от 14-те отделни дисциплини на сингъл, като към това трябва да добавим и още 4 първи места на двойки", споделиха Енев и Коев.

Шампионката ни при девойките до 16 години Сара Маздрашка спечели и голямата награда, която е покана за участие в международен турнир за жени с награден фонд 10 000$, който ще се проведе през 2016 година в испанския град Винарос.

Ето и подробности за представянето на всички наши финалисти в последния ден на състезанието.

Момичета:
Росица Денчева загуби на финала при 9-годишните с 2:5, 2:5 от чехкинята Сара Белек.
Джулия Златева стана шампионка при 10-годишните след успех на финала с 5:3, 5:3 над Жаклин Огунвале (Великобритания).
Стела Пеева е първа при 11-годишните, след като в четирите си мача загуби общо едва 9 гейма.
Мирела Шкумбова не загуби нито сет и спечели титлата при 12-годишните.
Анита Иванова остана на 2-ро място при 13-годишните, след 3 победи и 1 загуба от победителката в тази възрастова група Тали Краснополски (Израел).
Сара Маздрашка е 1-ва при най-големите девойки, до 16 години, а на второ място остана Михаела Кафтанова.

Момчета:
Впечатляващо представяне на Виктор Марков. Талантът ни постигна 6 поредни двусетови победи, за да завоюва титлата при 10-годишните, като на финала се справи с Клаудиус Амон (Германия) с 5:2, 5:2.
Симеон Терзиев също беше брилянтен. Той загуби само 1 гейм в трите си мача в груповата фаза при 13-годишните, а на полуфиналите се справи с 6:3, 6:2 над Шей Букник (Израел). Това се оказа и единственият по-труден двубой за Симеон, който на финала се върна към безкомпромисното си поведение на корта и разби с 6:1, 6:0 Виторио Фалети (Италия).
Никола Тупаров е най-добрият състезател до 14-години.

Златан Палазов завоюва титлата при 16-годишните, след като спечели изцяло българския финал срещу Данко Йорданов. Двамата дадоха всичко от себе си, за да победят, но Златан показа повече хладнокръвие и след разменени сетове не остави шансове на своя съотборник в решителната част – 6:4, 3:6, 6:0.