Суарес вилня година след дебюта си (видео + галерия)

Отборът на Барселона се изравни по точки с Реал Мадрид на върха след домакински успех с 3:1 над Ейбар в среща от деветия кръг на Ла Лига, играна пред 78 228 зрители на "Камп Ноу". Луис Суарес беше големият герой, след като се отличи с хеттрик (21, 48 и 84) точно година след първия си мач за каталунците. Борха Гонсалес - Бастон отбеляза първи в десетата минута. В 83-ата минута реферът Дел Серо Гранде незнайно защо изгони Хавиер Масчерано.

Барселона - Ейбар Луис Енрике беше избрал Сандро Рамирес за трети нападател в отсъствието на Лионел Меси. Хавиер Масчерано очаквано влезе в халфовата линия предвид кадровите проблеми в тази зона. Хосе Луис Мендилибар разположи отбора си в 4-2-3-1, разчитайки в нападение на Борха Гонсалес - Бастон.

Барселона - Ейбар - 3:1 Преди началото на мача футболистите на Барселона излязоха с фланелки в подкрепа на легендата Йохан Кройф, който се бори с рака. Гостите от "Ипуруа" стартираха смело и първи шутираха в очертанията на вратата. В четвъртата минута Андер Капа отправи остър диагонален удар, след който Клаудио Браво "закова" топката в ръцете си. При ответната акция Суарес опита атрактивен шут от въздуха, ала кълбото премина покрай близката греда в аут. В осмата уругвайският стрелец игра с глава, а Сандро беше затворен при гредата.

Барселона - Ейбар В десетата каталунците допуснаха поредния си гол. Жорди Алба не успя да блокира Кеко, той се плъзна и насочи топката към вратата, но чилийският страж изби. Топката се озова пред наказателното поле, където Бастон се възползва от разредената защита и насочи в мрежата от 20-ина метра - 0:1.

Барселона - Ейбар "Лос блаугранас" реагираха сравнително бързо. В 19-ата минута Неймар падна в наказателното поле и сякаш беше фаулиран от Капа. Топката беше центрирана към бразилеца, той си извоюва предимство, но беше блокиран по-скоро непозволено от десния защитник. Съдията прецени, че няма дузпа. В 21-ата главният рефер Дел Серо Гранде пък посочи центъра за гол на домакините, въпреки че може би имаше тънка засада на Сандро. Неймар навърза няколко футболисти отляво, Серхио Бускетс пусна дълъг пас към номер 19, той незабавно центрира високата топка, а Суарес реализира след хубав удар с глава - 1:1.

Барселона - Ейбар - 3:1 Баските не се притесняваха да атакуват и в 30-ата минута Кеко шутира нелошо към близката греда - аут. Десет минути по-късно момчетата на Мендилибар имаха страхотна възможност за гол след наивна игра на Даниел Алвеш. Бразилският бек лесно загуби топката в непосредствена близост, вратарят беше преодолян, но Марк Бартра блокира Кеко и запази вратата на Барса. Между тези две положения Сандро изпусна след остро центриране на Алба и неточно  засичане. Статистиката отчете цели десет загубени топки от Неймар преди почивката, а той и неговите съотборници определено не стояха убедително срещу по-скромния опонент.

Барселона - Ейбар - 3:1 По-малко от три минути след началото на второто полувреме "лос кулес" вкараха втори гол. Неймар се пребори за топката, нахлу отляво и подаде към дузпата, Суарес овладя и с безупречен прав удар от 12 метра прати топката в мрежата много близо до дясната греда - 2:1. Гостите не се отказваха и пресираха много често европейския крал. Каталунският тим не правеше достатъчно, за да реализира трето успокоително попадение.

Барселона - Ейбар - 3:1 В 63-ата минута Суарес технично изведе Неймар, ала бразилецът не поведе добре към наказателното поле. В 69-ата съдията пощади Гонсало Ескаланте, който висеше с жълт картон и извърши неспортсменски фал срещу Неймар. Четири минути по-късно "деветката" опита да отбележи феноменален гол с прехвърлящ удар от въздуха от 40 метра - без успех. В 76-ата Иван Ракитич заъртя топката от фал, а тя прелетя много близо до сглобката, излизайки в аут. В 80-ата Браво се намеси стабилно след остро центриране отляво.

Барселона - Ейбар - 3:1 В 83-ата минута за учудване на всички реферът извади директен червен картон на Хавиер Масчерано. Не се видя какво направи Ел Хефесито, но най-вероятно става въпрос за реплика, която не се е харесала на арбитъра. Само минута по-късно Суарес изтри интригата от мача, нанизвайки трети свой гол. Неймар се отличи с втора асистенция, Суарес овладя на гърди, с което финтира защитник, след което майсторски прати кълбото в близкия ъгъл - 3:1. В добавеното време Серхио Бускетс беше изритан в коляното от Еду Паскуас, а халфът на баските получи само жълт картон за необмисленото си действие. За радост на барселонистите "петицата" бързо се завърна и изглежда здрав.

Барселона - Ейбар - 3:1 Барса успя да се пребори за важни три точки от графата задължителни. Притесненията са свързани с червения картон на Масчерано, тъй като аржентинецът може да "изгори" за няколко мача, а наближава схватката с Реал Мадрид.