Спартак най-после взе дерби, Промес герой в последната секунда (видео)

Спартак (Москва) се реваншира пред феновете си за загубата от Локомотив (Москва) миналата седмица и спечели първо голямо дерби за сезона. Отборът на Дмитрий Аленичев надви с 3:2 Динамо (Москва) и се изкачи на 4-о място във временното класиране. За пореден път в герой за най-популярния руски клуб се превърна Куинси Промес. Холандецът се разписа два пъти, включително и в последната минута от добавеното време, с което донесе победата на "червено-белите".

Ивелин Попов не игра за Спартак заради натрупани картони. В негово отсъствие отборът му изпитваше сериозни трудности при изграждането на атаките и стигна до успеха с голяма доза късмет, защото Динамо създаде повече и по-чисти положения.

Основните проблеми на Аленичев бяха в офанзивен план, където освен Попов, той не можеше да използва и единствените двама чисти нападатели на тима - Юра Мовсисян и Зе Луиш. Това наложи Куинси Промес да действа на върха на атаката, а шанс като титуляр получи арменският национал Арас Йозбилис. Денис Глушаков, Роман Широков и Александър Зотов бяха останалите футболисти в халфовата линия на Спартак.

Наставникът на Динамо Андрей Кобелев трябваше да сглобява защитата без контузените Виталий Дяков и Томаш Хубочан. Младокът Григорий Морозов отново действаше в центъра на отбраната, заедно с Дмитрий Живоглядов, а бекове бяха Юрий Жирков и Алексей Козлов. Атаката се водеше от Павел Погребняк, а от втора позиция му помагаше Кокорин.

Спартаковци започнаха по-активно и Йозбилис отправи първия точен удар към една от двете врати, но Владимир Габулов внимаваше. Футболистите на Динамо разчитаха на епизодични, но много опасни контраатаки. При една от тях в 17-ата минута Жирков центрира прострелно, а Бокети и Ташчъ само изгледаха как Кокорин на празна врата открива резултата с 50-ия си гол за своя роден клуб. Отговорът на символичните гости обаче не закъсня. В 22-ата минута хубав пас на Дмитрий Комбаров изведе на стрелкова позиция Промес и холандецът технично изравни.

В следващите минути играта беше равностойна, а съперниците имаха по едно голово положение, но Габулов спаси удар на Йозбилис, а после Роман Зобнин не успя да затрудни Артьом Ребров. Kато цяло Спартак беше по-активният отбор до почивката, но скоростните атаки на Динамо по фланговете често заварваха неподготвени бранителите в бяло.

През второто полувреме двубоят продължи да е много динамичен и с положения и пред двете врати. Спартак търсеше гола с извеждащи пасове към бързия Куинси Промес, но в повечето случаи те бяха неточни. Динамовци търпеливо чакаха своя шанс и той дойде в 67-ата минута. Тогава силен шут на Зобнин затрудни Ребров и при добавката Погребняк отбеляза първия си гол, след като се завърна в руския футбол.

И този път обаче радостта на домакините продължи съвсем кратко. Само три минути по-късно Денис Глушаков центрира, топката рикошира в крака на защитник и отиде на главата на резервата Давидов, който много технично я отклони в далечния ъгъл на вратата за 2:2. Спартаковци притиснаха съперника, но и все така се пропукваха в защита. В 81-ата минута Погребняк стреля отблизо с глава, но Ребров някак успя да избие топката и да спаси тима си от сигурен трети гол.

Драмата настъпи в добавеното време, когато Денис Давидов хитро копна топката над защитата на Динамо и Куинси Промес с помощта на гредата успя да отбележи така важния трети гол за Спартак. Холандецът вече се изравни в челото на голмайсторската листа с Артьом Дзюба и Хълк. Тримата имат по 7 попадения.

Победата позволи на тима на Аленичев да събере 23 точки - с две по-малко от третия Зенит. Динамо пък е в серия от 6 мача без пълен успех и се намира на девета позиция в таблицата с актив от 15 точки.