За втора поредна година Григор преклони глава пред Бердих в Стокхолм (видео)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров отпадна на 1/4-финалите на турнира в Стокхолм. 26-ият в ранглистата на ATP хасковлия, поставен под №5, загуби с 5:7, 4:6 от водача в схемата и №5 в света Томаш Бердих. Миналия сезон именно Бердих победи на финала Димитров, който пък грабна трофея през 2013 година. Първата ракета на България записа тази вечер трета загуба от шест мача срещу чешкия тенисист.

Димитров записа 6 аса и 3 двойни грешки, докато Бердих регистрира 7 директни точки от начален удар и 2 двойни грешки. Димитров имаше 2 възможности за пробив в мача, но така и не успя да пробие противниковия сервис. Бердих пък реализира по един пробив във всеки от двата сета и това се оказа достатъчно за победата.

Мачът започна с гейм на нула за Григор, след което Бердих спечели откриващото си подаване на 15. Вторият сервис-гейм на 24-годишния хасковлия не мина толкова гладко, тъй като се стигна до равенство 40:40, но Димитров не допусна по-сериозни усложнения и поведе с 2:1 в резултата. В следващите минути двамата печелеха лесно геймовете, в които имаха началния удар. При 4:3 за Григор българинът стигна до 0:30 при сервис на чеха, но при 15:30 сбърка ретур на втори сервис, а при 30:30 загуби дълго разигриване, в което бекхендът му не издържа и попадна в мрежата. Бердих изравни за 4:4, а веднага след това самият той стигна до 0:30. Двойна грешка на Димитров при 30:30 донесе първата точка за пробив в мача - в полза на чеха. Григор обаче издържа в следващото разиграване, което приключи с аут на 30-годишния чех и това означаваше равенство - 40:40. Димитров успя да удържи подаването си и при 5:4 бе на гейм от спечелването на първата част.

Нещата обаче не се развиха добре за Григор в следващите минути. При 5:5 българинът трябваше да спасява две поредни точки за пробив при 15:40. Първата бе отразена след чудесен сервис и безгрешно воле, но при втората хасковлията изкара топката в аут и първият пробив в срещата бе факт. В следващия гейм Димитров първо стигна до 30:30, а при 40:30 отрази сетбол с директна точка от ретур от бекхенд. Бекхенд в мрежата на българина при втория сетбол за Бердих обаче сложи край на оспорваната първа част.

При 1:1 във втория сет имаше критичен момент за Димитров, който на два пъти трябваше да отразява точка за пробив. Българинът обаче се пребори за гейма, а веднага след това достигна до първия си брейкпойнт в двубоя. В четвъртия гейм Григор спечели две поредни блестящи точки, за да стигне до 30:40. Първо Димитров прехвърли от много трудно позиция 196-сантиметровия чех, който след това не успя да вкара топката в корта. При следващата точка пък Димитров "матира" съперника си с блестящ минаващ удар. Бердих обаче показа класа в този момент и с убийствено прецизен и мощен форхенд стигна до равенство, след което си взе гейма за 2:2.

При 4:4 Григор изигра слаб сервис-гейм и позволи на Бердих да пробие на 15. Димитров не се предаде и с чудесен ретур-уинър от бекхенд си спечели брейкпойнт при 30:40. При следващата точка обаче българинът сбърка ретур на втори сервис и пропусна възможността да се върне в мача. Нов лош ретур на Григор при първия мачбол на Бердих сложи край на двубоя и чехът се класира на 1/2-финалите, докато Димитров приключи участието си на един от най-успешните за българина турнири.