Рекорд за века - "сините" без дузпа в 12 кръга

Настоящият сезон предлага нещо, което много рядко се е случвало досега. 13-ият кръг започва, а Левски не е получил нито веднъж правото да бие дузпа. Специално през 21-ви век на „сините“ не им се е случвало да чакат толкова дълго първия 11-метров удар в тяхна полза.

За последно по-късно от 13-ия кръг те получиха през сезон 1995/96. В онзи сезон те стреляха от бялата точка за първи път чак в 20-я си шампионатен мач. Тогава на „Герена“ бе победен Спартак (Вн) с 4:1. Дузпата реализирана от Емил Велев пък бе дадена в 90-та минута при 3:1.

Друг любопитен момент е, че Левски 2 пъти в историята си е получавал дебютната си дузпа в 13-ия кръг. Първият път - през 1957-а, това става точно срещу Черно море и печели с 3:2. Най-късната първа дузпа за Левски е отсъдена през сезон 1977/78 - в 21-вия кръг срещу Ботев и е пропусната. Друга в това първенство и няма.

В първия сезон на „А“ група - 1948/49 Левски става шампион без нито един гол от дузпа - получава една, но я пропилява.

"Меридиан Мач"

Поне според статистика шансовете „сините“ да си спечелят дузпа срещу Черно море не е малка, пише "Тема спорт".

Първо, защото през последните години това се случва доста чес- то. Освен това Левски досега е изпълнил 33 дузпи срещу „моряците“. По-често „сините“ са изпълнявали само срещу Локомотив (Сф) - 35.

През миналия сезон евски изпълни първата си дузпа точно срещу Черно море. Това обаче се случи на по-ранен етап от сезона - седмия кръг.

Тогава в 90-та минута Живко Атанасов събори Луис Педро и Ивайло Стоянов посочи бялата точка. Валери Божинов вкара и донесе успеха на Левски с 1:0 пред празните трибуни на „Герена“.