"От скрина": Кюфтета водят шампионския отбор на Берое до голям резил

"От скрина": Кюфтета водят шампионския отбор на Берое до голям резил

Твърди се, че само в Турция се приготвят над 80 вида кюфтета. Многообразието от имена е голямо. Така например панираните в яйце кюфтета се наричат "кадън буду" - момичешко бедро. Ако разгърнем и кулинарното меню на България, Сърбия, Гърция и още няколко близки нам държави, цифрата с имена и рецепти на кюфтета ще набъбне. На Балканите човек скара да иска. Защо говорим за кюфтета? Защото с тях е свързана най-голямата загуба на Берое в шампионския сезон на отбора от Стара Загора.

Годината е 1985-а. 20 юни надвечер. В барчето на хотел "София" на жълтите павета са насядали младоците Христо Стоичков, Костадин Янчев и Ивайло Киров. Бъбренето между тримата спира рязко, когато научават, че след заседание на ЦК на БКП е решено Левски и ЦСКА вече да се казват Витоша и Средец. Кашкавал и цигари. Раздрусаните от Партията родни грандове завършват следващия сезон извън тройката, а битката за шампионската титла се води между Берое и Ботев (Пловдив).



На 21 декември 1985 г. футболистите на Евгени Янчовски гостуват на "канарчетата". Няколко месеца по-късно старозагорци ще ликуват със златните медали. Под тепетата обаче бъдещите шампиони берат голям срам. Нека кажем няколко думи за златния тим на Берое.

На вратата е легендарният Ивко Ганчев, тогава 20-годишен. В зоната на десния бек действа Илия Илиев, а отляво - Венелин Сивриев - Вендо. Стопер е Кънчо Кашеров, който играе пред либерото Петко Тенев. Място сред титулярите често намира и Стойко Стойков. Полузащитата се държи от Теньо Минчев, наричан от някои Хирурга, а плеймейкър на отбора е чирпанлията Стоян Бончев. Третият халф е Стефан Динев. По дясното крило "бръсне" Йордан Митев - Старозагорския Гаринча, а отляво кръстовете чупи Васил Драголов. Ролята на таран е отредена за голаджията от Кърджали Мюмюн Кашмер - Кашмера, мушнал 23 попадения през сезона. Това е шампионският отбор на "заралии", който минава през няколко сериозни съдийски тесли (бел. авт. - срещу ЦСКА, Славия, Пирин, Локомотив Пд) и една подарена му победа на "Герена". Да отидем обаче на "Колежа" в края на 1985 г.



Стадион "Христо Ботев" в Пловдив ври и кипи. Над 16 000 зрители викат и скачат като луди. "Канарчетата" се точат за титлата. Старши треньорът им Иван Глухчев разполага с много добър състав, воден от Петър Зехтински - Зико, покрай когото са още Трифон Пачев - Марадоната, Димитър Младенов, Благой Блангев, Запрян Раков - Панчо, Марин Бакалов, Румен Юруков - Пики, Васил Симов - Ален Делон, Атанас Пашев - Пашата, Георги Георгиев - Гецата. За дербито с Берое извън сметките на Глухчев остават нападателите Антим Пехливанов и Костадин Костадинов - Турната е контузен, а Коцето изтърпява наказание. Сблъсъкът на стадиона до Бирената фабрика е поверен на рефер №1 у нас по онова време Богдан Дочев. На трибуните е тогавашният шеф на българския футбол Иван Шпатов, който паралелно с това е и главен секретар на Министерски съвет. Считан е за заклет привърженик на "жълто-черните".

Още в петата минута Бакалов опъва мрежата зад Ивко Ганчев - 1:0 за пловдивчани. След час и половина резултатът вече е 8:1. На "Колежа" запяват: "Има, има резултат един, май беше осем на един". Впоследствие това крушение превръща Берое в шампиона, допуснал най-голяма загуба в историята на "А" група. Дълги години по-късно от Пловдив продължават да се подиграват на "зелените" за тези 8 гола, а от Стара Загора се оправдават с трите дузпи, отсъдени за домакините.

"Ботев трябваше да е шампион! Най-малкото заради това 8:1. Левски обаче даде мача на Берое, това е! Пусна им се и то в София! Момчетата плачеха, след като разбраха крайния резултат", споделя след години Иван Глухчев. Според Евгени Янчовски обаче Богдан Дочев хладнокръвно е подпрял пловдивчани. "Какво да ви кажа... Дузпа след дузпа. До почивката им дадоха три. Аз такова нещо не бях виждал. И Шпатов след мача ми се хилеше надменно от мерцедеса", спомня си специалистът. Има обаче и друго обяснение за резила, който застига бъдещите шампиони в Пловдив.



Няколко дни по-рано Берое гостува на Мадара в Шумен. Срещата е от турнира за Купата на Съветската армия. След нея старозагорци решават да похапнат стабилно. Сервитьорите в шуменския хотел трупат чинии с кюфтета и гарнитура, а играчите лапат на поразия. Ден по-късно се оказва, че скарата ще излезе през носа на "заралии". Повече от половината отбор е на легло с коремни болки преди Дербито на Тракия. "Истина е. Почти всички бяхме с разстройство. Тези кюфтета бяха развалени и всички се изпонатръшкахме. Това ни повлия за мача с канарите. А и Богдан Дочев здраво ни поряза", споделя бивша звезда на "Зарата".

Няколко месеца по-късно в Стара Загора ликуват с титлата. Това става седмици след появата на Халеевата комета и някои започват да майтапят "зелените", че следващото първо място за Берое ще дойде след 75 години. Преди последния двубой със Славия един старозагорски свещеник започва утринната молитва така: "Господи, Иисусе Христе, Сине Божий, забрави днес нас, а помогни на Берое да спечели титлата". Завършваме разказа с един лаф от есента на 1986 г. ЦСКА гостува на шампионите. В 89-ата минута "червените" правят 1:1 и изглежда ще се спасят от загуба. Не така обаче мисли Драголов - шут, гол, 2:1 и край. След мача героят казва: "Тези разбраха, че сме им вкарали втори гол едва като стигнаха Чирпан".

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook 

Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!

Последвайте каналите ни в:

Още от От скрина

Виж всички