Арсенал се върна в голямата игра с ценна победа над Байерн (видео)

Английският Арсенал се върна в играта за класиране на 1/8-финалите в Шампионската лига, след като победи с категоричното 2:0 германския шампион Байерн (Мюнхен). Възпитаниците на Арсен Венгер изиграха един от най-силните си мачове през сезона и се наложиха с добра игра над германската машина на Джосеп Гуардиола. Оливие Жиру откри резултата в 77-ата минута с глава само секунди след появата си на терена. В 94-ата минута Месут Йозил подпечата победата на "артилеристите" също с глава от непосредствена близост.

Това е първа победа за Арсенал в Шампионската лига този сезон след пораженията от Динамо Загреб и Олимпиакос в първите два кръга и първа загуба за баварците след два успеха над гореизброените балкански тимове. Трите точки връщат лондончани обратно в борбата за излизане от групата. В следващия кръг Арсенал гостува на Байерн на "Алианц Арена".

Двата отбора започнаха доста активно мача, създавайки добри положения пред вратата на съперника. Първи с по-сериозно положение пред гола бяха домакините, като след добро включване на Алексис Санчес по фланга, Месут Йозил стреля, но Мануел Нойер изби. При добавката и Тио Уолкот пробва късмета си, но не успя да отбележи. Въпреки това положение, домакините бяха по-стъписаният отбор на терена и Байерн наложи своя ритъм на игра. Тиаго Алкантара веднага пробва рефлексите на Петер Чех от добра ситуация, след като комбинира с Томас Мюлер. Вратарят на лондончани обаче бе на мястото си и спаси. В 18-ата минута и Дъглас Коща опита рефлексите на Чех от крилото, но вратарят отново спаси.

След половин час игра Тио Уолкот успя да пробие отлично в наказателното поле на Байерн и да си освободи пространство за удар след красив финт срещу Жером Боатенг, но разочарова с изстрела си и прати топката в трибуните. Минута по-късно Алексис Санчес бе оставен непокрит при изпълнение на корнер, но също стреля много над гредата.

В 33-ата минута домакините пропуснаха най-чистото си положение, или по-точно Мануел Нойер им отне възможността да открият резултата. Тио Уолкот бе оставен да стреля с глава след центриране на Начо Монреал от лявото крило. Английският национал насочи добре удара си, но Нойер се разтегна по феноменален начин и отрази. При добавката Аарън Рамзи не уцели вратата.

Байерн започна по-активно след почивката и наложи сериозна преса в половината на Арсенал в първите минути на втората част. Томас Мюлер и Роберт Левандовски стреляха от средно разстояние, но Чех отново бе на мястото си. По-неприятното за Арсенал в случая бе невъзможността на възпитаниците на Арсен Венгер дори да изнесат топката от своята половина и да организират атака. В 75-ата минута Роберт Левандовски бе изведен сам срещу вратаря, но Петер Чех отрази удара му по блестящ начин.

Така се стигна до 77-ата минута, в която този парад на отличните вратарски изяви бе развален от стража на гостите Нойер. Германският национал не разчете излизането си при едно центриране в своето наказателно поле и се размина с топката, което позволи на Оливие Жиру, който се появил в игра броени минути по-рано да открие резултата. Френският национал засече с глава топката в опразнената мрежа при падането си и откри резултата.

Шест минути по-късно отново Жиру бе оставен непокрит в наказателното поле след изпълнение на корнер, но този път стреля с глава в ръцете на Нойер. Все пак стабилната игра на домакините даде резултат и в 94-ата минута една тяхна контраатака доведе до втори гол във вратата на Нойер. Ектор Бейерин се включи страхотно по дясното крило и центрира, където Оливие Жиру и Месут Йозил бяха на стрелкова позиция. Мануел Нойер сякаш направи поредното си невероятно спасяване след удара на Йозил, но топката все пак премина голлинията и така бе подпечатано крайното 2:0 в полза на Арсенал.

По този начин Арсенал регистрира първия си успех през този сезон в групите на ШЛ. Трите точки са изключително важни за за домакините в битката за едно от първите две места след пораженията от Динамо Загреб и Олимпиакос в първите два мача.

АРСЕНАЛ - БАЙЕРН (МЮНХЕН) 2:0
1:0 - Жиру (77)
2:0 - Йозил (94)

АРСЕНАЛ: Чех, Мертезакер, Косиелни, Монреал, Белерин, Йозил, Касорла, Рамзи, Коклен, Уолкот, Санчес

БАЙЕРН (МЮНХЕН): Нойер, Боатенг, Бернат, Лаам, Алаба, Алкантара, Алонсо, Видал, Коста, Левандовски, Мюлер