100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани)

Успешно начало за Григор на турнира в Стокхолм (видео)

Първата ракета на България Григор Димитров надигра 94-ия в света сърбин Филип Крайнович със 7:5, 6:3 в мач от първия кръг на един от най-успешните турнири за хасковлията - този в Стокхолм. През 2013 година Димитров грабна трофея, който бе първи в кариерата му от ATP тура. Миналия сезон Григор загуби на финала в шведската столица от чеха Томаш Бердих.

Българинът е поставен под №5, докато сърбинът трябваше да мине през квалификациите, за да попадне в сновната схема. 26-ият в световната ранглиста Димитров бе спечелил единствения мач между двамата предид нешния - по-рано тази година в Акапулко.

Димитров бе доста колеблив в първия сет, но във втория показа далеч по-голяма стабилност на корта и се класира за втория кръг след 1 час и 18 минути игра. 24-годишният хасковлия наниза 14 аса срещу нито един на Крайнович. Българинът загуби два пъти подаването си в мача и по-точно в първия сет, като самият той реализира общо четири пробива.

Григор взе лесно първите си две подавания в мача, а в четвъртия гейм проби на 15 за аванс от 3:1. Димитров обаче не успя да затвърди пробива - Крайнович пропусна един брейкпойнт в петия гейм, но реализира втория, спечелвайки разиграване, в края на което и двамата тенисисти бяха близо до мрежата. След това Крайнович не само изравни резултата, но и имаше 2 точки за пробив при 3:3. При първата обаче Димитров показа блестяща игра на мрежата, а втората бе отразена след мощен форхенд на българина, на който сърбинът нямаше отговор. В крайна сметка, Димитров се пребори за подаването си и отново излезе напред в резултата при 4:3. При 4:4 Григор пак бе притиснат от съперника си на свой сервис и този път не успя да се спаси. При 15:40 Димитров отрази първата точка за пробив с ас, но при втората изкара топката в аут и сърбинът проби за 5:4.

Димитров обаче изигра прекрасно следващия гейм, изненада съперника си с агресивна игра и проби на нула. При 0:15 българинът направи точката на мача, прехвърляйки съперника си по невероятен начин от изключително трудна позиция. По този начин той наказа Крайнович, който явно подцени ситуацията и може би вече си беше помислил, че е спечелил разиграването. При 5:5 Григор спечели втори пореден гейм на нула и Крайнович изглеждаше разколебан. Сервирайки за оставане в сета при 5:6, Крайнович бе опрян до стената при 0:40, но най-вече благодарение на сервиса си се измъкна временно и се добра до 40:40. Григор обаче си спечели още два сетбола и реализира втория с великолепен уинър директно от ретур.

Вторият сет започна отлично за българина, който взе на нула първото си подаване. Във втория гейм Димитров достигна до точка за пробив и я реализира с убийствен минаващ удар от бекхенд от трудна позиция. Последва гейм на нула за разигралия се в тези минути българин и авансът на хасковлията стана 3:0. Крайнович прекъсна серията от 6 поредни гейма на Димитров и намали изоставането си на 1:3, но Димитров играеше силно в тези минути и поведе с 4:1 след нов гейм на нула. Последваха минути без пробиви и при 5:3 Димитров сервираше за победата. Макар че това не бе най-гладко преминалият сервис-гейм на българина в мача, Григор все пак сложи точка на спора след удар в аут на сърбина и продължава участието си в турнира.

Следващият съперник на Димитров е испанецът Николас Алмагро, който победи днес Ярко Ниеминен с 3:6, 7:6 (6), 6:4 в последния мач на сингъл в професионалната кариера на финландския ветеран. Двубоят ще се изиграе в четвъртък. Григор има една победа от два мача срещу Алмагро. Испанецът печели с 4:6, 6:3, 6:7 (4), 6:4, 6:0 на Australian Open през 2012 година, но Димитров надделява със 7:6 (3), 6:4 на турнира от серията "Мастърс" в Синсинати през 2013.