БАТЕ издържа само до почивката, Барса си осигури спокойствие (видео)

Барселона победи с 2:0 като гост БАТЕ Борисов и се утвърди на върха в група "Е" на Шампионската лига. Головете за каталунците вкара Иван Ракитич. Хърватинът се появи като резерва още преди почивката, а през второто полувреме с две красиви попадения донесе успеха на тима на Луис Енрике. По този начин Барса събра актив от 7 точки и при нова победа срещу БАТЕ на "Камп Ноу" на практика ще си гарантира място на осминафиналите.

БАТЕ допусна първа домакинска загуба в турнира този сезон, след като в квалификациите победи на "Борисов Арена" последователно Дъндолк, Видеотон и Партизан, а в груповата фаза повали и Рома. Общо срещу испански отбори отборът от Борисов вече има 9 загуби в 10 мача. Съставът на Александър Йермакович обаче се представи по-достойно срещу Барса, отколкото през 2011 година. Тогава двата отбора отново бяха в една група и каталунците спечелиха визитата си в Минск с 5:0.

Барса отново беше без контузените Лионел Меси и Андрес Иниеста. Атаката водеха Луис Суарес, Неймар и Мунир Ел Хадади. Суарес преследваше гол в 4-и пореден мач в турнира, а другата голяма заплаха за вратата на домакините беше Неймар, който през уикенда заби 4 гола на Райо Валекано в Примера. Иван Ракитич бе оставен на пейката, а мястото му в средата на терена зае Хавиер Масчерано. В халфовата линия на Барса бяха още Серхио Бускетс и Сержи Роберто. В центъра на защитата пък си партнираха Жерард Пике и Марк Бартра, а на вратата отново бе Марк-Андре тер Стеген.

Домакините, които преди няколко дни узакониха 10-ата си поредна титла на Беларус, имаха някои кадрови проблеми. Наставникът Александър Йермакович не можеше да разчита на контузените Каспарс Дубра и Максим Жавнерчик, което наложи Денис Поляков да бъде преместен на десния фланг на отбраната. Заради травма аут бе и звездата Александър Хлеб, който не можа да се изправи срещу бившия си отбор. В отсъствието на голмайстора Виталий Родионов в предни позиции действаше Николай Сигневич, а малко зад него играеше Михаил Гордейчук.

Барселона веднага се настани в противниковата половина и Неймар можеше да открие резултата, но Черник спаси удара му. Малко по-късно Суарес засече с глава центриране от корнер и отново стражът на БАТЕ показа добър рефлекс. Домакините бяха много смутени и само великолепните изяви на Черник ги спасиха от попадение във вратата им в първия четвърт час.

В 17-ата минута контузия получи Сержи Роберто, който трябваше да бъде заменен от Ракитич. В средата на полувремето натискът на Барса се усили, но липсваше точност при последния пас. Неймар в повечето случаи предпочиташе да действа сам и защитниците на домакините успяваха да го неутрализират.

В 30-ата минута Бускетс стреля почти от аутлинията, но за радост на феновете по трибуните на "Борисов Арена" топката излезе в аут. Въпреки много дисциплинираната си игра, футболистите на БАТЕ Борисов допуснаха и някои грешки. При една от тях Ракитич беше оставен абсолютно непокрит в наказателното поле, но ударът с глава на хърватина не попадна в очертанията на вратата. Малко по-късно Неймар опита техничен изстрел, който също излезе в аут.

След почивката Барселона отново започна мощно и този път постигна целта си. В 48-ата минута Неймар подаде на Ракитич, който с бомбен удар под напречната греда разстреля Сергей Черник. Така БАТЕ допусна гол в 21-и пореден мач в Шампионската лига.

Сега вече за каталунците стана по-лесно. Те направиха няколко пропуска пред вратата на домакините, за да се стигне до 64-ата минута, когато отново Ракитич се оказа в прегръдките на съотборниците си. Бившият футболист на Севиля получи перфектно подаване от Неймар и хладнокръвно копна топката над Черник за 0:2.

При този резултат Барса намали темпото, но играчите на БАТЕ не се възползваха. Те опитаха няколко далечни изстрела, които не затудниха Тер Стеген и само веднъж отправиха удар в очертанията на вратата му. В самия край на двубоя Неймар имаше възможност да се разпише с изстрел от въздуха, но не уцели добре топката и я прати в трибуните.

БАТЕ БОРИСОВ - БАРСЕЛОНА 0:2 (0:0)