И Лион не спря перфектната серия на Зенит (видео)

Преди няколко сезона Зенит преодоля груповата фаза на Шампионската лига със скромните 6 точки, но сега руският гранд има 9 още след третия кръг и уверено върви към осминафиналите. Питерци записаха трети пореден успех след 3:1 у дома срещу Лион. Артьом Дзюба, Хълк и Дани бяха точни за тима от Санкт Петербург, а Александре Лаказет вкара почетния гол за Лион.

Вилаш-Боаш избра очакван състав, като донякъде за изненада може да се приеме единствено появата сред титулярите на Доменико Кришито. Италианският бранител не беше играл повече от месец. В центъра на защитата действаха Есекиел Гарай и Николас Ломбертс, а сред резервите остана Луиш Нето. Капитанът Дани, Хави Гарсия и Аксел Витсел действаха в средата на терена, а триото в атака оформиха Хълк, Олег Шатов и Артьом Дзюба. На вратата отново беше предпочетен Михаил Кержаков, който в последните седмици измести Юрий Лодигин.

Наставникът на Лион Юбер Фурние беше лишен от доста основни футболисти, начело с Набил Фекир, Клемен Грение и Милан Бишевац. До последно под въпрос беше Жереми Морел, но той започна като титуляр. Бившият бранител на Манчестър Юнайтед Рафаел да Силва действаше като дясно крило, отляво играеше Матийо Валбуена, който допреди няколко месеца се подвизаваше в руското първенство, а централен нападател беше голямата звезда на тима Александре Лаказет.

Преди този мач Зенит нямаше загуба у дома срещу французи в евротурнирите - две победи и две равенства, а Лион никога не беше побеждавал съперник от Русия като гост.

Питерци се надяваха на ранен гол и той стана факт още в 3-ата минута. Великолепен пас на Шатов стигна до Дзюба, който овладя топката и не остави шансове на Антони Лопеш. Зенит продължи да е по-добрият отбор и след четвърт час можеше да удвои преднината си, но този път Дзюба се забави и Самюел Юмтити с шпагат изби топката.

Първият шанс пред Лион се откри в 22-ата минута, когато Мапу Янга-Мбива стреля с глава, но Кержаков спаси. След това домакините отново натиснаха и Дани шутира опасно покрай вратата, а Лопеш изби силен шут на Хълк. В края на полувремето вратарят на французите можеше да сбърка фатално, но все пак успя да изрита топката напред.

В 49-ата минута Лаказет демонстрира високата си класа, като засече с пета центриране на Кристоф Жале и изравни - 1:1. Зенит обаче много бързо си върна преднината. За кой ли път в герой за питерци се превърна Хълк. В 56-ата минута бразилският национал напредна и след свирепия му удар за Антони Лопеш остана само да извади топката от вратата си.

Лион се постара да стигне до равенството и Лаказет пропиля добра възможност да се разпише за втори път. В 82-ата минута обаче бърза контра на Зенит завърши с трети гол. Шатов подаде на непокрития Дани и португалецът затвърди успеха на домакините.

ЗЕНИТ - ЛИОН 3:1 (1:0)