Обзор на II кръг на НБЛ

Две изненадващи гостуващи победи ще останат като най-запомнящите се събития от втория кръг на НБЛ. Спартак (Плевен) шокира Черно море Порт Варна с 84:75, а Балкан (Ботевград) постигна голям обрат като гост на Рилски спортист в Самоков и триумфира с 96:89 след продължение. Иначе шампионите от Лукойл Академик постигнаха успех без особено напрежение срещу Академик Бултекс 99 (Пловдив) - 101:56, а Левски 2014 надигра Черноморец с 97:58 за първата си победа през сезона. Берое пък се справи като гост на Ямбол с 81:71.

Левски 2014 се справи без кой знае какви проблеми при гостуването си в Бургас на местния Черноморец. Столичани триумфираха с почти 40 точки разлика - 97:58, като общо петим баскетболисти на Николай Господинов реализираха поне по 10 точки. Капитанът Павел Иванов наниза 20, Христо Николов остана със 17, а Алекс Симеонов се отчете с 13. Александър Янев вкара 11, доакто Илия Милутинович записа “дабъл-дабъл” с 10 точки и 10 борби, а също така блокира и 3 изстрела. За “акулите” Констанин Коев бе най-резултатен със 17 точки и 8 борби, а Деян Блеич вкара 15.

Балкан (Ботевград) нанесе втора поредна загуба на Рилски спортист (Самоков). След като Рилецо отстъпи на Черно море в първия кръг, сега се срина и у дома срещу ботевградчани, като този път болката е още по-голяма, защото поражението дойде след продължение. “Зелените” триумфираха с 96:89, а трябва да се взема предвид и това, че все още не са в пълен състав. Дебют за отбора на Влада Вукойчич направи Марко Бъркич, завършил с 19 точки, колкото вкара и Брендън Фортънбери. Капитанът Мартин Маринов показа здрави нерви срещу бившия си тим и не трепна от наказателната линия (6/6), като остави на сметката си 17 тчки. За самоковци Франк Търнър бе на високо ниво с 33 точки, 9 асистенции и 7 борби, докато Йордан Бозов и Златин Георгиев вкараха по 14 точки всеки.

Спартак (Плевен) записа втората си поредна победа от началото на сезона, като този път надигра Черно море Порт Варна като гост. Далеч от дома баскетболистите на Александър Дяковски успяха да се справят със съпротивата на варненци, които бяха поведени от своя капитан Пламен Алексиев, реализирал 23 точки, но това не бе достатъчно за тима на Спас Натов. Никола Маравич вкара 14 точки, а Станислав Славейков - 11. Черногорецът Милован Савич бе под пара за гостите с 22 точки и 13 борби, а голяма част от двубоя изигра и висящ с четири лични нарушения. Урош Величкович вкара 19 точки, а Самуел Франсис наниза 26.

Шампионът Лукойл Академик не срещна никакво затруднение срещу Академик Бултекс 99 (Пловдив). Играчите на Тони Дечеве победиха със 101:56, като общо шестима от тях завършиха с двуцифрен точков актив, водени от Чад Тимбърлейк с 19 точки.  Николай Грозев и Филип Барович вкараха по 14 точки всеки, а Павлин Иванов се отчете с 12 точки, 4 асистенции и 5 отнети топки. За пловдивските “студенти”  Бошко Йовович се отличи с 15 точки, Васил Бачев вкара 13, а Костадин Маршавелски записа “дабъл-дабъл” с 11 точки и 10 борби.

Фантастично първо полувреме се оказа достатъчно на Берое за победа при гостуването на Ямбол в зала “Диана”. Край река Тунджа момчетата на Любомир Минчев показаха много силна и агресивна защита, с която удържаха Ямбол до едва 26 точки в първата половина на двубоя, повеждайки с 23 точки разлика на почивката, след което не допуснаха обрат, въпреки че местния тим се хвърли на отчаян финален щурм. Тихомир Желев поведе своя тим с 23 точки за 24 минути, а Аштън Мур и Александър Тодорович вкараха съответно 14 и 13 точки. За Ямбол капитанът Станислав Говедаров завърши с 23 точки и 4 асистенции, а юношата Евгени Иванов остана с 14 точки.

Колаж: Графика ООД