Франция с историческа първа европейска титла (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на Франция спечелиха европейската титла за първи път в историята си. Момчетата на селекционера Лоран Тили надиграха приятната изненада Словения с 3:0 (25:19, 29:27, 29:27) в големия финал на Европейското първенство в България и Италия, игран тази вечер пред около 10 000 зрители в "Арена Армеец" в София.
Франция е европейски шампион по волейбол
Това е историческа първа титла на Стария континент за "петлите" след 4 загубени финала до момента, последния от който през 2009 година. Така Франция се затвърди като най-силния отбор в света за тази година, след като преди три месеца спечелиха и Световната лига. От друга страна въпреки загубата отборът на Словения трябва да бъде доволен от достойното си представяне на Евроволей 2015, след като до момента най-доброто му класиране на европейските първенства бяха две девети места.

Срещата започна малко по-добре за "петлите", които поведоха с 3:1 в първия геймслед силна атака на Антонен Рузие и технично отиграване на Кевин Тили. До техническата пауза разликата нарасна до 8:5 след грешка в атака на Ян Козамерник. Последва ас на френския разпределител Бенжамен Тонюти. Преднината на Франция стана 11:6 след грешка на Митя Гаспарини, което накара Андреа Джани да вземе тайм-аут за Словения. Въпреки това, резултатът стана 13:7 след силен ас на Кевин Льо Ру. Словенците намалиха до 12:15 след грешка на французите и силна атака на Гаспарини, но все пак техническото прекъсване дойде при 16:13 за Франция след бърза атака през центъра на Никола Льо Гоф. Последва атака на звездата Ървин Нгапет и 17:13. Постепенно разликата стана 22:16 след ас на Рузие. В крайна сметка Франция спокойно взе гейма с 25:19 след поредна атака на Рузие.

В началото на втората част Словения успя да поведе с 5:2 след атака в аут на Кевин Тили и ас на Клемен Чебул, а след това с 8:3 след два страхотни блока на разпределителя Деян Винчич. Постепенно "петлите" стопиха изоставането си до 7:9 след грешка на словенците и технична атака на Тили. Двата тима продължиха напълно равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:14 за Словения. Франция съумя да изравни при 17:17 след атака през центъра на Кевин Льо Ру и контра от втора линия на Ървин Нгапет. Независимо от тайм-аута за Андреа Джани, равенството се запази до 19:19, след което Словения отново поведе с 21:19 след две отлични атаки на Митя Гаспарини. "Петлите" съумяха да спасят три геймбола и да изравнят при 24:24 след грешка на словенците и атака на Нгапет. Двата тима се "захапаха" в резултата до 27:27, но все пак Франция измъкна гейма с 29:27 след грешка от сервис на Ян Кoзамерник и ас на Антонен Рузие.

Третият гейм тръгна равностойно до 3:3, след което французите дръпнаха с 6:3 след мощна атака на Антонен Рузие, контра блок-аут на Ървин Нгапет и аут на Клемен Чебул. Въпреки тайм-аута за Андреа Джани, последва грешка при мрежата на току що влезлия Ален Шкет и 7:3. Техническата пауза пък дойде при 8:4 за "петлите" след поредна успешна атака на Рузие. Постепенно словенците намалиха до 9:10 след няколко грешки на французите и контра на Тине Урнаут. Франция си върна част от преднината при 13:10 след атаки на Нгапет и Рузие. Момчетата на Лоран Тили продължиха да водят до 16:14 след блок-аут на Нгапет. Последва обрат за 18:17 за Словения след успешна атака на Урнаут и контра през центъра на Ян Козамерник. "Петлите" направиха нов обрат и 21:20 в тяхна полза след нова контра на Рузие. За пореден път двата тима продължиха точка за точка до 27:27, но в крайна сметка Франция измъкна гейма с 29:27 след поредна атака на Рузие и технична контра тип кука на Нгапет, а с това спечели мача с 3:0 и европейската титла.

Най-полезен за френския тим отново стана Антонен Рузие с 21 точки (2 аса и 66% ефективност в атака), а Ървин Нгапет добави още 15 точки (54% ефективност в атака и 17% перфектно посрещане) за победата. За словенците Митя Гаспарини (1 ас и 57% ефективност в атака) и Тине Урнаут (1 блок, 52% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане) реализираха по 14 точки.
ФРАНЦИЯ - СЛОВЕНИЯ 3:0 (25:19, 29:27, 29;27)

ФРАНЦИЯ: Ървин Нгапет 15, Никола Льо Гоф 5, Бенжамен Тонюти 2, Антонен Рузие 21, Кевин Льо Ру 8, Кевин Тили 7 - Женя Гребенников-либеро (Пиер Пужол, Франк Лафит)
Старши-треньор: Лоран Тили
СЛОВЕНИЯ: Деян Винчич 5, Митя Гаспарини 14, Клемен Чебул 6, Тине Урнаут 14, Ален Пайенк 6, Ян Кoзамерник 5 - Яни Ковачич-либеро (Ален Шкет 2, Ян Клобучар, Ян Покерсник)
Старши-треньор: Андреа Джани.

Снимки: МАРИН МАРИНОВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от финала ФРАНЦИЯ - СЛОВЕНИЯ 3:0 - ТУК!!!