Спартак отписа титлата след още едно загубено дерби (видео)

Ивелин Попов не успя да продължи головата си серия с екипа на Спартак (Москва), а отборът му загуби с 1:2 дербито с Локомотив (Москва) и окончателно се сбогува с надеждите си преследва титлата. Най-популярният руски клуб още веднъж не успя да вземе победа срещу пряк конкурент и вече изостава на цели 12 точки от лидера ЦСКА (Москва). Локо пък се възползва от вчерашната грешна стъпка на Зенит и събра с 5 точки повече от питерци, като в същото време се доближи на 4 от ЦСКА и се очертава като единственият реален съперник на "армейците" за златото.

"Железничарите" имат само една загуба през сезона и продължиха тенденцията от последните години да не губят от Спартак. За последно "чрвено-белите" се наложиха над Локо през 2011 година.

Наставникът на домакините Дмитрий Аленичев имаше да решава доста кадрови проблеми. Заради травми извън групата за двубоя останаха Жано Ананидзе, Ромуло и Зе Луиш, а звездата Куинси Промес започна на пейката. Неговото място в титулярния състав зае Александър Зотов. Юра Мовсисян водеше атаката, а Ивелин Попов и Роман Широков организираха атаките на "чрвено-белите". В защитата Сергей Паршивлюк отново беше предпочетен пред Кирил Комбаров като десен бек.

Единственият контузен в състава на Локомотив беше Александър Шешуков. "Железничарите" заложиха на обичайното си трио в предни позиции - Байе Ниасе, Александър Самедов и Алан Касаев. Сред резервите останаха Майкон Маркес и Мануел Фернандеш.

Мнозина предполагаха, че Локо ще заложи на подчертано дефанзивна тактика и бързи контраатаки, но отборът на Игор Черевченко взе инициативата от началните минути и бързо стигна до гол. Делвин Н'Динга отправи първия удар към вратата на Артьом Ребров, а в 9-ата минута стражът на Спартак трябваше да вади топката от вратата си. За пореден път този сезон бранителите пред него не се ориентираха добре и само изгледаха как Александър Самедов връща с глава кълбото от самата голлиния към непокрития Коломейцев, който с летящ плонж откри резултата.

Локомотивци действаха агресивно и не позволяваха на домакините да разиграват продължително в средата на терена. В 17-ата минута Ивелин Попов контузи Дмитрий Тарасов, но нямаше никаква вина. Той беше изблъскан от Самедов и при падането удари с глава коляното на опорния халф на Локо. Тарасов се опита да продължи, но малко след това поиска смяна и вместо него влезе младата надежда на руския футбол Алексей Миранчук.

В 20-ата минута защитата на Спартак отново увисна при центриране и Неманя Пейчинович стреля с глава, но напречната греда спаси Ребров от втори гол. Алан Касаев и Ниасе имаха възможности да удвоят преднината на гостите, но ги пропуснаха. В 25-ата минута Попов изведе Мовсисян зад противниковата отбрана, но арменецът се забави и не можа да нанесе удар. В края на полувремето спартаковци се активизираха и създадоха първата си голова ситуация. След перфектен пас на Сердар Ташчъ Зотов се озова сам срещу Гилерме, но стреля право в него. Няколко минути по-късно хубаво разиграване с едно докосване достави топката до Широков, но защитник на Локо изби топката от крака на руския национал, който със сигурност щеше да изравни.

На почивката Аленичев смени Зотов с Куинси Промес и Спартак преина към схема с двама нападатели. Холандецът можеше да се разпише при първото си докосване до топката, но не се възползва от хитрия пас на Широков. В 49-ата минута халфът на Спартак се опита да пресече подаване пред наказателното поле на домакините, но само помогна на Ниасе, който с бомбен шут разстреля Ребров - 0:2.

Спартак тръгна да обръща резултата, но това криеше много рискове и само неточният мерник на Ниасе лиши Локо от трети гол след бърза контра в 53-ата минута. Ивелин Попов напомни за себе си с атрактивна странична ножица, но не уцели вратата. В 65-ата минута резервата Арас Йозбилис нахлу в наказателното поле, но прати топката високо над вратата.

В 77-ата минута домакините намалиха с красив гол на Бокети. Италианецът засече с пета центриране от десния фланг на Йозбилис и върна интригата в мача. Спартаковци се хвърлиха на финален щурм и в 83-ата минута Попов отново стреля красиво от въздуха, но Гилерме спаси. До края Локо на два пъти пропусна да реши всичко в своя полза, но постигна целта си и си тръгна с много ценни три точки от "Откритие Арена".