След срещата на БФС с професионалните клубове

Неймар влезе в обувките на Меси и нямаше спиране (видео + галерия)

Отборът на Барселона спечели категорично като резултат с 5:2 домакинството си на Райо Валекано в дуел от осмия кръг на Примера дивисион. В отсъствието на Лионел Меси Неймар пое диригентската палка и наниза цели четири гола (22-д., 32-д., 69 и 70). Важно е да се отбележи, че Ней беше спънат явно и при двете дузпи, а дори трябваше да получи и трета. Луис Суарес също се разписа в 77-ата минута, а за гостите от "Вайекас" вкараха Хави Гера (15) и Хозабед Санчес (86). Райо игра много силно в началото на първата част и в големи периоди от второто полувреме, но пропусна своите положения и допусна грешки в защита.

Барса - Райо Сандро Рамирес получи шанс за изява до Луис Суарес и Неймар. Сержи Роберто влезе в халфовата линия, а Жереми Матийо партнираше на Жерард Пике в центъра на защитата. Пако Хемес подреди 4-2-3-1 с централен нападател Хави Гера и офанзивни халфове Лас Бангура, Патрик Еберт и Бебе.

Барса - Райо - 5:2 Във втората минута Сержи Роберто създаде чудесна контраатака, намери Неймар, който беше фаулиран на 21-ия метър. "Пчеличките" играеха силно изнесени напред и пресираха дълбоко именития си опонент. Този игрови стил затрудняваше каталунците при изнасянето на топката, но пък и даваше възможност за извеждащи подавания тип "сам срещу вратаря".

Барса - Райо - 5:2 В шестата минута Иван Ракитич направи голям пропуск след страхотно подаване на Сержи Роберто. Хърватският халф беше абсолютно сам срещу Тоньо, но би в тялото на вратаря. В десетата стражът на кастилци подаде директно по земя към Ракитич, той мигновено асистира на Суарес, но Тоньо протегна крак и изби топката. В 14-ата Бебе нахлу опасно от левия фланг към наказателното поле - Матийо притича и изби.

Барса - Райо Минута по-късно Бебе беше "забравен" на лявото крило, центрира остро към малкото наказателно, където Гера изпревари Даниел Алвеш и отбеляза с крак - 0:1. В средата на полувремето Неймар се разигра и много често разкъсваше защитата на Райо. В 21-ата минута Ней Джуниър финтира Диего Йоренте на аутлинията и си изработи дузпа, след като бранителят явно го спъна. Бразилецът реализира от бялата точка, финтирайки вратаря.

Барса - Райо - 5:2 В 24-ата Ней отново опъна мрежата, но беше отсъдена засада на Суарес и Пике, които не играха с топката, но влияеха на играта. В 25-ата Сандро излезе сам срещу вратаря, но вместо да подаде встрани предпочете да стреля и го направи много неточно. В 28-ата номер 11 напредна по лявото крило, ала след ниския му изстрел кълбото премина на метър в аут. В 31-ата бразилският магьосник си спечели втора дузпа след суперфинт срещу Начо Мартинес и глупово посягане на защитник. Неймар технично търкулна топката между краката на бранителя, загърби го, а той протегна крак и го спъна. Отново потърпевшият застана зад топката и пак отбеляза, този път след технично насочване в другия ъгъл - 2:1.

Барса - Райо - 5:2 В 35-ата Пике изби с глава от голлинията след прехвърлящ удар с глава на Роберто Трасорас. В 40-ата Сержи Роберто шутира фалцово от дъгата, а Тоньо блесна с прекрасно спасяване. В 42-ата Неймар отново нахлу необезпокояван в наказателното поле и пак беше посечен, но съдията реши да спести трета дузпа за развихрилия се бразилец и ощети "лос кулес".

Барса - Райо - 5:2 Втората част започна с щурм на гостите от "Вайекас". Секунди след началото Гера не можа да стреля добре в наказателното поле. В 48-ата централният нападател на "пчеличките" се отскубна от Матийо, отправи техничен нисък изстрел, но Браво показа чудесен рефлекс. В 50-ата чилийският страж отново беше герой за своите след двойно спасяване: първо срещу Гера, а след това срещу Еберт.

Барса - Райо - 5:2 В 57-ата Неймар нахлу отляво, предпочете пас към Суарес и не сполучи. В 59-ата Диего Йоренте отправи тежък удар - Браво внимаваше. Минута по-късно стражът на "лос кулес" сбърка елементарно, повеждайки си напред топката, но сам поправи грешката си. Лас Бангура показа неточен мерник в 64-ата и 66-ата минути при хубави включвания в наказателното поле.

Барса - Райо - 5:2 В 69-ата Барса вкара така важния трети гол: Суарес шутира и затрудни максимално Тоньо, а Ней беше на точното място за голова добавка. Минута по-късно защитата на гостите не беше подготвена, Суарес напредна сам срещу вратаря, подаде встрани и Неймар реализира четвъртото си попадение. В 77-ата бразилецът върна жеста с центриране отляво и засичане на Лучо за 5:1. Силната игра на мадридчани беше заличена с проблясъците на Неймар. В 86-ата Хозабед Санчес вкара втори гол за Райо, след като преди това Жорди Алба беше протегнал топката, за да спре остро подаване.

Барса - Райо - 5:2 С успеха Барса се изравни по точки с временния лидер Реал Мадрид. Райо Валекано е едва 15-и.