Словения пише история! Джани и компания разбиха Италия с 3:1 и са на финал на Евро 2015 (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите на Словения записаха златна страница в своята история, след като за първи път се класираха на финал на европейско първенство. Това стана в “Арена Армеец” София, след като възпитаниците на Андреа Джани разбиха Италия с 3:1 (25:13, 23:25, 25:20, 25:20) и напълно заслужено утре вечер от 20,45 часа ще спорят за титлата.
Първи 1/2 за Евро волей 2015 - Италия - Словения
Тине Урнаут и съотборниците му показаха сериозно израствани и много концентрирана игра и сътвориха втора поредна изненада на Евроволей 2015, след като на 1/4-финалите отстраниха и световните шампиони от Полша с 3:2.

Волейболистите на Словения започнаха отлично двубоя си от полуфинал №1 на Евроволей 2015 срещу бронзовите медалисти от Олимпийските игри в Лондон 2012 и Евро 2013 от Италия. Възпитаниците на италианската легенда Андреа Джани поведоха срещу Италия с 10:7 в началото на първия гейм. Словенците дръпнаха с 13:8 след единичен блок на Клемен Чебул. Балканският тим дръпна с 16:10 при второто техническо прекъсване. Разликата скочи до 8 точки при 20:12. Две поредни грешки на Иван Зайцев от сервис и в атака доведе резултата до 22:13 за Словения. Единична блокада на Ян Казимерник и 23:13. Тройна словенска блокада спря атака на Лука Ветори. Още един единичен блок на Тине Урнаут срещу атака на Лука Ветори и Словения спечели първия гейм с 25:13.
Словения поведе и в началото на втората част с 9:6. Клемен Чебул атакува в аут и 8:9. Технична атака на Митя Гаспарини по правата от зона 4 и 10:8. “Скуадра адзура” изравни при 10:10 след атака на Лука Ветори. Италия успя да обърне развоя на гейма и поведе с 13:11. Андреа Джани взе прекъсване за Словения. Словенците успяха да изравнят при 14:14. Тину Урнаут игра технично с блокадата и 15:14. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за Италия. “Скуадра адзура” изравни при 17:17 и на свой ред поведе с 19:18. Равенството се запази до 20:20. Италия поведе с 22:20, след като Османи Хуанторена посрещна перфектно начален удар, а Иван Зайцев завърши с бомбена атака. Италия стигна до геймбол, след като либерото Яни Ковечич пръти топката в аут. Италия спечели втората част с 25:23.

Третата част отново започна с превес на Словения. Тине Урнаут и компания поведоха с 8:5 при първото техническо прекъсване. Италия успя да изравни при 9:9 след атака през центъра на Симоне Бути. Възпитаниците на Андреа Джани отново взеха инициативата  играта и поведоха с 16:14 при второто техническо прекъсване. Словения дръпна с 18:15 след атака в аут на Османи Хуанторена. Ас на Митя Гаспарини и 20:16. Словения дръпна с 23:18 след грешен сервис на Иван Зайцев. Грешка на Филипо Ланца от начален удар и Словения стигна до геймбол при 24:20. Иван Зайцев не можа да преодолее двойната словенска блокада и 25:20 за Словения.
Четвъртата част започна равностойно. Равенството се запази до 5:5, когато Ален Пайенк направи единична блокада срещу атака на разпределител Симоне Джанели. После Италия поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Тине Урнаут израни още при 8:8. Словения дръпна с 2 точки при 16:14 след блокаут на Митя Гаспарини. Момчетата на Андреа Джани дръпнаха с 20:16. Османи Хуанторена намали до 18:21 след пайп на Хуанторена.  Андреа Джани взе прекъсване. Тине Урнаут направи 23:20. Словени стегна до мачбол след грешка на “адзурите” - 24:20. Османи Хуанторена атакува в аут и Словения спечели 4-ия гейм с 25:20 и мача с 3:1 гейма.

СЛОВЕНИЯ - ИТАЛИЯ 3:1 (25:13, 23:25, 25:20, 25:20)

СЛОВЕНИЯ: Деян Винчич, Митя Гаспарини, Клемен Чебул, Тине Урнаут, Ален Пайенк, Ян Казамерник - Яни Ковачич-либеро (Ален Скет, Ян Клобучар)
Старши-треньор: Андреа Джани
ИТАЛИЯ: Симоне Джанели, Иван Зайцев, Филипо Ланца, Османи Хуанторена, Симоне Бути, Матео Пиано - Масими Колачи-либеро (Лука Ветори)
Старши-треньор: Джанлоренцо Бленджини.

СНИМКИ: МАРИН МАРИНОВ, SPORTAL.BG