Цонга спря Надал в Шанхай след страхотна битка

Поставеният под номер 16 в основната схема Жо-Вилфред Цонга (Франция) се класира за финала на "Мастърс" турнира в Шанхай, след като в драматична битка надви с 6:4, 0:6, 7:5 Рафаел Надал (Испания). Така французинът ще се изправи в устрешния двубой за титлата срещу спечелилия другия 1/2-финал между Новак Джокович (Сърбия) и Анди Мъри (Великобритания).

В първия сет имаше само един пробив и той влезе в актива на Цонга за 3:2. Преди това Надал трябваше да отразява два брейкпойнта още при първото си подаване. В осмия гейм испанецът отново имаше затруднения със сервиса си, но успя да се измъкне. Все пак разликата от един брейк се запази и французинът взе частта с 6:4. Във втория сет изненадващо Цонга сякаш отсъстваше от корта. Той не успя да спечели нито един от сервис-геймовете си, докато Краля на клея бе пределно концентриран - 6:0.

В решаващата трета част играта бе равностойна. 29-годишният испанец, който е 8-и в схемата, спаси три брейкпойнта за 2:1. До 11-ия гейм двамата тенисисти бяха убедителни при подаванията си и до точка за пробив така и не се стигаше. Все пак при 5:5 Надал се пропука, загуби началния си удар и Цонга бе само на крачка от успеха в мача. Французинът заслужи аплодисментите на публиката, когато при 6:5 направи страхотен плож и спечели разиграване, за да стигне до мачбол. След грешка на испанеца секунди по-късно Цонга вдигна триумфално ръце след 2 часа и 15 минути игра. Това бе 4-а победа за него от 12 сблъсъка срещу Надал.