Мистър Видео Чек за технологията и волейбола

Мистър Видео Чек за технологията и волейбола

Напечен момент, викове в залата, волейболисти и треньори не са съгласни с отсъждане на съдиите. И изведнъж всички присъстващи на живо приковават погледи към видео стените в очакване на справедливостта. А тя трябва да дойде след Видео повторението, което навлиза все повече във волейбола за разрешаване на спорните ситуации. 

На видео повторение (два пъти на гейм) по време на мачовете от Евроволей 2015, което се провежда в България и Италия, имат възможност най-добрите на Стария континент. На първенството се използва италианската технология на Дата Проджект - Видео Чек. 

Повече за системата специално за BGvolleyball.com разказва Емануеле Челе, който отговаря за всички камери по време на мачовете в Арена Армеец. 

"Системата е съставена от 26 камери, а скоростта - 180 кадъра в секунда. Видео камерите са разположени по всичките линии на игрището, като има специално прибавени за докосванията до блокадата, както и за триметровата линия. Така също и за цялата мрежа, защото според новите правила от тази година всяко докосване до нея (не само по филето) е нарушение", обяснява Емануеле Челе, който може да бъде наречен и Мистър Видео Чек. 

Специалистът пояснява още, че има съществена разлика между турнирите под егидата на Европейската конфедерация (ЦЕВ) и Международната (ФИВБ). "Според правилника на ЦЕВ може да се поиска видео повторение само и единствено за последното действие, с което е приключило разиграването (тоест последната атака или за грешка при сервис). Докато за ФИВБ е възможно да се поиска Видео Чалъндж за докосване до мрежата или за пристъпване на линията на третия метър и по време на разиграването. В този случай може да има удължаване на пре-разглеждането на ситуацията", разяснява синьор Челе. 

"Въвеждането на тази технология е неизбежно за днешния волейбол. Проблемът е, че ако почивката между два гейма е 2-3 минути, се получава гадно играчите да не играят в продължение на 4 до 6 минути заради Видео Чек. Също така някои треньори може да поискат видео повторение само и само да убият ритъма на съперника. А това не е посоката, в която искаме да върви въвеждането на Видео Чек", допълва специалистът, като подчертава, че "само треньорът може да поиска видеоповторение (два пъти на гейм, ако се окаже грешно, губи една от възможностите си до края на частта)".

Това става чрез специалните таблети, които всеки треньор има на разположение по време на Европейското първенство. При това, трябва да го направи до 7 секунди след края на разиграването. 

"Ако някоя видео-камера не дава удовлетворяващ резултат, се търси картина и от т.нар. "камера-близнак", т.е. тази, която снима от другата страна", обяснява още процеса на видео преразглеждане Емануеле Челе.

КАК ЗАПОЧВА ВСИЧКО

"Работех в банка и един ден видях реклама на Дата Проджект във Фейсбук. Това е фирмата, която разпространява системата "Видео Чалъндж" в Италия. Така отидох, за да се запозная с повече подробности и започнах да работя за Дата Проджект през март миналата година (2014-та). Тогава в Италия вече от две години системата се разработваше и бе съставена само от 12 камери, които гледаха по линиите на игрището и за горната част на мрежата. 

Само за една година и половина се премина от 12 камери на 26. Тоест системата еволюира значително", разказва още Мистър Видео Чек. 

За Емилиано Европейското първенство в София не е първо състезание зад мониторите на Видео Чек. "От март 2014-та досега имах щастието да работя по време на Световната лига 2014 и 2015, Световното Гран При 2014 и 2015, на Световното клубно първенство за жени в Цюрих през 2015, както и на финалите на Шампионската лига за мъже в Берлин през 2015-та. 

В Италия съм работил по време на мача за Суперкупата и в турнира за Купата на Италия в Серия А2", разказва италианският специалист в сектора на технологиите.

Емилиано обаче не е чужд за волейбола, като познава отлично играта, защото самият той е треньор. "Да, треньор съм от 2004-та година. Започнах с отбори при подрастващите докато играех, а след като прекратих кариерата си, започнах да работя и с основните състави. Сега в момента съм треньор в Серия С при жените в Имола, близо до Болоня", продължава разказа си той. "Разбира се, искам да продължа работата си като треньор, но ангажиментите ми с Видео Чек не ми дават много възможности да бъда близо до отбора ми. След като бях на Европейското първенство за жени в Ротердам, се наложи за месец да оставя момичетата само с моя асистент. А това е проблем пред моето развитие като треньор", казва още той. 

 

Емануеле Челе старателно се грижи за всички видео камери покрай волейболното игрище

ВПЕЧАТЛЯВАЩА РУСИЯ

"Това, което ме впечатли от състезателна гледна точка, е със сигурност отбора на Русия, който притежава две състезателки, способни да разбият всякакви стратегии за защита на съперниците. Имат невероятната способност да минават над всякакви блокади, а това създава само проблеми на всички останали отбори. Когато контраатакуват, имат много по-висок процент в сравнение с останалите тимове", споделя още синьор Челе. 

ОТЛИЧНА БЪЛГАРИЯ

"На първенството до момента в София много, много ми допада отборът на България, който според мен играе отличен волейбол. С изключение на мача срещу Чехия, но чешкият тим се бе подготвил за този двубой доста добре и по перфектен начин. Просто направиха мача на живота си. Но още от мача срещу Германия, видях един отличен състав на България", не скрива похвалите си италианецът. 

"София? Все още не съм успял да видя повече от града, но съм много доволен от залата, защото за моята професия е много важно съоръжението да бъде модерно. Трябва да кажа, че през тези две години, съм виждал едва няколко хубави арени с екрани от най-висока дефиниция, като тази в София. Ако трябва да сравня Арена Армеец с някоя зала в Италия? Може би със съоръжението в Бусто Арсицио. ПалаЯмамай е по-хубава от залата на Милано - Медиоланум Форум д′Асаго. По-нова, по-технологична и по-модерна", казва още специалистът. 

СЛЕДВАЩАТА ГРАНИЦА СЛЕД ВИДЕО ЧЕК

"По време на Европейското първенство имате възможност да видите, че треньорите не правят своите смени или не искат почивка или видео повторение чрез листчета или подобни сигнали, а си служат с таблети. Всичко преминава към електронни протоколи, които заменят използването на хартията. Дали технологията може да направи и самите играчи по-виртуални? А, би било невероятно", завършва Емануеле Челе, като подчерта и прекрасното съдействие, което му оказват за работата в София Атанас Върбанов и Мина Драганова.

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти